Na pražskou burzu se chystá Photon Energy

Na pražskou burzu chce vstoupit Photon Energy

Photon Energy by rád vstoupil na pražskou burzu. Nyní obchoduje své akcie na varšavské burze NewConnect, která však není příliš aktivní. Pražská burza cenných papírů již registraci akcií v Praze schválila. Budou obchodované na trhu Free Market, který není tolik regulovaný. Fotovoltaická společnost vznikla před osmi lety v období, kdy solární energie u nás byla na svém vrcholu.

Photon Energy byla založená v České republice. Nyní má reálnou šanci se zde začít i obchodovat. Žádost o registraci akcií potvrdil i mluvčí burzy Jiří Kovařík. Protože varšavská burza není příliš aktivní, chce si společnost, díky registraci v tuzemsku, otevřít nové příležitosti k obchodování.

Celou transakci má na starosti brokerská společnost BH Securities. Obchodovat se s akciemi bude na méně regulovaném trhu. Nejedná se tedy o hlavní trh v tuzemsku. Na tomto trhu se v současné době obchodují už jen akcie likérky Stock Spirits. Podle dostupných informací budou akcie k mání již v pondělí. Tuto informaci potvrdili na čtvrteční tiskové konferenci zástupci společnosti i sama burza.

Na varšavské burze je Photon Energy od roku 2008. Byla první českou společností, která vstoupila na polský akciový trh. Pro firmu ho zorganizoval obchodník s cennými papíry Cyrrus. Nyní je ovšem polský trh NewConnect poměrně málo aktivní a za poslední rok proběhlo s akciemi fotovoltaické společnosti pouze v průměru jedenáct obchodů denně.

Založena v době fotovoltaického vzestupu

V době boomu solární technologie vznikalo mnoho společností a jednou z nich byla i firma Photon Energy. Na přelomu desetiletí byl instalovaný výkon těchto elektráren zvýšen v Česku za rok více než čtyřnásobně. Sama společnost vznikla v roce 2008 v Praze a u jejího zrodu byl Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michal Gärtner. Tehdy podpora státu lákala domácí i zahraniční investory, aby využili dotovanou technologii. Sídlo společnosti je v nizozemském Amsterdamu a mimo Česka působí i v Německu, Švýcarsku, Austrálii či na Slovensku. Firma je zatím ztrátová a provozuje fotovoltaické elektrárny s výkonem celkem 26 megawattů. Jedná se spíše o menší firmu s 59 zaměstnanci. V loňském roce byla celková ztráta 1,7 milionu eur a v předchozích dvou letech 5 milionů eur. Společnost také vydala dluhopisy v hodnotě 40 milionů eur. Ty budou splacené v roce 2018. Je velmi pravděpodobné, že následně budou vydány dluhopisy nové buď v Německu v Eurech, nebo v Česku v Korunách. Divize Photon Energy Operations má na starosti elektrárny i pro ostatní firmy.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *