ČNB žaluje Volkswagen. I další investoři chtějí odškodné

Do emisní kauzy koncernu Volkswagen se zapojila i Česká národní banka a podala žalobu kvůli odškodnění. ČNB má akcie německé společnosti ve svých devizových rezervách. U německého soudu podaly žaloby i další české společnosti nebo malí investoři.

Držitelé akcií se soudí proto, že je podle nich automobilka neinformovala včas o emisním skandálu.

Držitelé akcií se soudí proto, že je podle nich automobilka neinformovala včas o emisním skandálu.

Česká národní banka je jedním ze stovek investorů, které žalují automobilku Volkswagen. Požadují odškodné v kauze Dieselgate. Bankovní rada schválila podání žaloby již v létě prostřednictvím právní společnosti působící v zahraničí. Protože po vypuknutí aféry s měřením emisí poklesla hodnota akcií firmy, obrátilo se na soud i mnoho jiných českých subjektů.

Centrální banka může být překvapivým účastníkem soudního sporu, ale faktem je, že v podstatě musela. Přibližně desetinu svých devizových rezerv má ČNB v akciích. Na konci roku 2015 takřka dvě třetiny akciového portfolia připadaly na evropský akciový index MSCI Euro. Do něj patří i akcie německé automobilky. Kdyby se nepřipojila k žalobám proti VW, mohla by očekávat výtky kvůli nedodržování zásady péče řádného hospodáře. Centrální banka se zdráhala s potvrzením žaloby veřejnosti, protože se podle slov svých zástupců nevyjadřuje ke konkrétním titulům svého portfolia. Mluvčí ČNB Marek Zeman uvedl, že v takovýchto případech vždy postupují v souladu s principy odborné péče.

Odškodné jde do miliard

Celková suma odškodného, které žalobci po automobilce požadují, je 8,2 miliardy eur tedy 200 miliard korun. Do září obdržel zemský soud v dolnosaském Braunschweigu kolem 1400 žalob. Kolik přesně chce ČNB, se neví. Volkswagen čelí žalobám také ve Spojených státech. Tam už se firma dohodla na vyplacení více než 16 miliard dolarů majitelům aut, právníkům a také do ekologických programů státu.

Do koncernu spadá i česká Škoda Auto. Německá právní kancelář TiLP zastupuje asi dvanáct českých držitelů akcií Volkswagenu. U ní se soustřeďuje velká část žalob z celého světa. Advokát Marc Shiefer potvrdil, že zastupují několik malých i velkých klientů z České republiky. Asi deset investorů zastupuje pražská advokátní kancelář KLB Legal. Advokát David Kuboň řekl, že se jedná o jednu domácí finanční společnost a zbytek jsou hlavně retailoví klienti.

Akcie Volkswagenu patřily nebo stále patří do investičních portfolií několika českých bank, pojišťoven, investičních společností či jejich fondů. O tom, zda se přidaly k žalobám, se však většina z nich nechce vyjadřovat. Například mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek uvedl, že takové informace nejsou pro veřejnost dostupné. Také společnost ČSOB Asset Management se přihlásila k držení akcií Volkswagenu, automobilku ale nežalovala. Členka představenstva společnosti Nicole Krajčovičová sice uvedla, že ve většině takových případů se do soudních sporů zapojují, hlavně u společností, které působí v USA, ale kvůli odhadovaným nákladům, které by se musely vynaložit na soudní řízení, se společnost rozhodla k žalobě nepřipojit.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *