Obnovené dodávky plynu na Ukrajinu

Ruský Gazprom dostal konečně zaplaceno za říjen a v pondělí obnovil dodávky plynu na Ukrajinu. Tuto skutečnost oznámil sám šéf společnosti Alexej Miller. Od Ukrajiny obdržel Gazprom 234 milionů dolarů v předplatném za plynové dodávky na říjen. Na Ukrajinu přestal plyn proudit začátkem července, protože Kyjev si včas dodávky nepředplatil.

Ruský Gazprom obnovil dodávku plynu na Ukrajinu. Snad se plynové kohouty na jaře opět neuzavřou.

Ruský Gazprom obnovil dodávku plynu na Ukrajinu. Snad se plynové kohouty na jaře opět neuzavřou.

Státní plynárenská společnost Gazprom přijala od Kyjeva 234 miliony dolarů (5,6 miliardy korun) v předplatném za plynové dodávky na říjen. Je to asi polovina z částky 500 milionů dolarů, které má celkem Kyjev zaplatit. Gazprom přestal dodávat plyn na Ukrajinu na začátku července, protože neobdržel předplatné. V září se obě země konečně dohodly a podepsaly mezi sebou předběžnou dohodu o zimních dodávkách. Ukrajina požádala o zajištění maximálního režimu dodávek, tedy 114 milionů krychlových metrů denně. Toto množství odpovídá ročnímu odběru plynu Ukrajinou na úrovni 52 miliardy krychlových metrů.

Kyjev a Moskva v dlouhodobém sporu

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou již delší dobu velmi napjaté. Rusko totiž anektovalo ukrajinský Krym a zároveň podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. Táhnoucí se spory mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně plynu negativně ovlivňovaly i dodávky do Evropy.

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávkách a cenách plynu se konala již v červnu, kdy ale nedošlo ke shodě ohledně plateb a Ukrajina přestala plyn odebírat s tím, že momentálně nepotřebuje. Ministři energetiky se na konci září sešli a za pomoci Evropské unie dojednali předběžnou dohodu o obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu na nadcházející zimu. Dohoda platí od 1. října do konce března roku 2016.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *