Loni vzrostla v Česku průměrná mzda o 860 Kč

Loni v Česku vzrostla průměrná mzda. Nejvíce rostla mzda v pohostinství. Nejvyšší výplatu si tradičně nosí lidé v bankovním sektoru, IT službách a telekomunikaci. V energetice a těžebním průmyslu mzda klesá. Učitelé mají výplatu dokonce podprůměrnou.

Díky rostoucím mzdám lidé více utrácejí, ale zároveň i hodně spoří.

Díky rostoucím mzdám lidé více utrácejí, ale zároveň i hodně spoří.

V Česku dosáhla průměrná mzda v loňském roce 26 467 korun, což bylo o 860 korun více než v roce 2014. Protože lidem pomohl především nízký růst cen, vzrostla reálně jejich kupní síla o 3,1 procenta. Postupně roste dynamika mezd. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostly reálné výdělky o 3,8 procenta. Možná k tomu přispěly i štědré vánoční odměny. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška, byl růst mezd očištěný o inflaci, nejvyšší od roku 2007. Důvodem může být dobrá ekonomická situace podniků, která zvyšuje poptávku po nových pracovních sílách. Samotné výdělky rostou jen o málo rychleji v soukromých firmách. Platy se ovšem zvedají i ve státním sektoru. V bankovním sektoru, IT a telekomunikacích jsou stále mzdy nejvyšší. V průměru se pohybují něco málo pod 50 tisíci korun měsíčně. Oproti tomu v ubytování a v pohostinství si lidé vydělají stále nejméně. Průměrná hrubá mzda zde nedosahuje ani 15 tisíc korun. Je to i z toho důvodu, že provozovatelé částečně spoléhají i na přijaté spropitné. V tomto oboru však loni rostly mzdy nejrychleji, celkem o 6,6 procenta, což přišlo se zvýšením minimální mzdy. Zmíněné nejlépe placené obory rostly nejméně.

Z pohledu výdělků jsou na tom nejhůře zaměstnanci v energetice, kde mzdy i klesají. Kupní síla zaměstnanců z důvodu inflace klesá také v těžebním průmyslu. Ani učitelé na tom nejsou o nic lépe, dosáhli sotva na třetinový růst oproti jiným státním úředníkům či pracovníkům ve zdravotnictví.

S rostoucími výdělky stoupají útraty

Spolu s klesající nezaměstnaností, která patří k nejnižší v Evropě, mají vyšší výdělky a rostoucí ekonomika (ta zase patří k nejdynamičtější v Evropě), vedou k vyšším útratám. Po letech šetření domácnosti více utrácejí a díky tomu ještě více roste hospodářství. To dosud stálo především na exportu. I tak stále v lidech přetrvává opatrnost a vyšší mzdy částečně odkládají na spoření. V bankách tak poměrně rychle rostou vklady, které v podstatě nevědí, co s penězi dělat, především v době rekordně nízkých úrokových sazeb.

Odbornice na lidské zdroje Andrea Linhartová ze společnosti PwC se domnívá, že mzdy porostou i letos. V průměru by měly růst o 2,5 procenta, což při nízké inflaci je více než reálné.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *