Potraviny jsou nejdražší v historii. Inflace stále roste

Po dlouhém období stagnace se ceny v Česku začaly poměrně razantně zvedat. Stoupají už pět měsíců a s nimi i inflace. Ta se dostala v únoru na hodnotu 2,5 procenta. Již v ledna dosáhla stanoveného cíle centrální banky a stále se drží. Dokonce překonala i její odhady. Růst cen má velký vliv na rozhodování centrální banky o konci intervencí. Podle některých odhadů by k jejich ukončení mohlo dojít dokonce již v dubnu nebo v květnu.

Ceny potravin v posledních měsících výrazně vzrostly.

Ceny potravin v posledních měsících výrazně vzrostly.

Ceny rostou nejrychleji od listopadu 2012. Oproti lednu se meziroční míra inflace zvedla o 0,3 procenta. Centrální banka ve svém předpokladu počítala s tím, že bude na úrovni 2,1 procenta a místo toho se inflace vyšplhala až na 2,5 procent. Ekonomové, na rozdíl od ČNB, s takto vysokou inflací počítali. Podle nich by stávající tempo růstu cen mohlo k přehodnocení plánů centrální banky a ukončení intervencí dříve než v polovině roku. Poslední známý termín udávaný bankovní radou byl zatím přelom prvního a druhého pololetí. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera však rostoucí inflační nároky mohou banku přesvědčit k tomu, že konec intervencí uspíší.

Zdražovali potraviny i pohonné hmoty

Růst cen v únoru ovlivnily především potraviny a pohonné hmoty, které zdražovaly. U potravin se výrazně zvýšily ceny zejména u zeleniny, kde měla velký vliv špatná úroda na jihu Evropy kvůli velkým mrazům. Zelenina meziročně podražila o 17,3 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela jsou ceny potravin nyní nejvyšší v historii.

Pohonné hmoty se oproti minulému roku zvedly takřka o 16,8 procenta. Podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského by měl být růst cen udržitelný dlouhodobě a nebylo by ani velkým překvapením, kdyby ČNB ukončila intervenční režim už za měsíc.

Inflace by se však neměla dostat přes tři procenta. V březnu by mohla ještě zrychlovat dokonce až na 2,8 procent, ale ve druhém pololetí letošního roku už by se měla vracet pomalu znovu k dvouprocentní hodnotě. Pomalejší tempo by mohlo přijít potom, co bude opuštěn kurzový závazek a kurz koruny začne posilovat (alespoň podle prognóz). Tato skutečnost by se měla naplno projevit v dalším roce. Za celý letošní rok v průměru měla inflace dosáhnout 2,4 procenta.

S tím, že inflace nepřekročí tříprocentní hranici, úplně nesouhlasí hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Podle ní centrální banka neodhadla únorovou inflaci, takže může být podceněn i výhled na další měsíce. Zamrazilová prohlásila, že je reálné, aby ve druhé polovině inflace přesáhla tři procenta.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *