Akcie v České republice opět lákají investory

V předchozím čtvrtletí se dařilo akciím bank v tuzemsku, které obchodují na pražské burze. Tuto skutečnost oznámily ve svých výsledcích hospodaření. Dobře na tom byla i společnost ČEZ nebo mediální skupina CME. Naopak ne příliš dobré výsledky zaznamenalo O2 ČR.

Akciím O2 se v předchozím čtvrtletí příliš nedařilo.

Akciím O2 se v předchozím čtvrtletí příliš nedařilo.

Na pražské burze se zase sčítaly výsledky. A zdá se, že budoucnost se jeví pozitivně. Oproti loňskému roku ve stejném období, kdy probíhalo kurzové zajišťování firem před koncem intervencí, se letos trendy u výnosů bank obrací.

Banky těží z růstu sazeb

Komerční banka profituje z toho, že ČNB zvýšila úrokové sazby a tím pádem rostou i výnosy z depozit. Moneta Money Bank zase vítá stabilizaci sazeb na spotřebitelských úvěrech. I to ovlivnily zvýšené sazby ČNB a zároveň i pozitivní ekonomický růst v zemi. Příjmy z úroků činní asi 70 procent výnosů u českých bank. Proto by postupný růst úroků měl nakonec převážit nad stálým tlakem na výnosy z poplatků nebo nad tlakem na snižování nákladů.

ČEZ zveřejnil, že mu klesá provozní zisk, důvodem ale byla vysoká základna z loňského roku. Po dohodě se Sokolovskou uhelnou a jeho plynovou elektrárnou vytvořila společnost zisk, který vyrovnal slabou produkci obnovitelných zdrojů v Evropě. Letos se zatím situace jeví stabilně a s pozitivním výhledem. Postupně roste produkce z jaderných elektráren a zajištěné ceny elektřiny.

Pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky nejvíce těší mediální společnost CME. Její tržby v české koruně rostou a nárůst se drží kolem sedmi procent. Provozní zisk stoupl i díky částečně fixním nákladům o čtvrtinu.

Příliš dobré výsledky naopak nemá O2 ČR. Menší atraktivitu ovlivňuje rušení pevných linek, a také zrušení datového roamingu v EU.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *