Začne platit nový zákon o úvěrech – jaké přinese změny

Od prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Veškeré úvěry, které poskytují stavební spořitelny, budou v tomto zákoně nově sjednoceny. Mimo to čeká stavební spořitelny i řada dalších změn. Na ty se připravují již teď. Modrá pyramida je ve velkém předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat ještě dříve, než začne platit samotný zákon.

Novela zákona o úvěrech přináší pozitivní změny pro klienty.

Novela zákona o úvěrech přináší pozitivní změny pro klienty.

Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny řekla, že stavební spořitelny změny vítají, protože dříve byla velká informační nerovnost mezi poskytovateli úvěrů a lidmi, kteří si chtěli vzít úvěr. Podle ní je v Česku poměrně nízká úroveň finanční gramotnosti, kvůli které lidé financují rekonstrukce třeba spotřebitelskými úvěry se zbytečně vysokými úroky.

Větší informační povinnost

Banky i stavební spořitelny se musí připravit na nové povinnosti, které jim z nového zákona plynou. V první řadě se sjednotí všechny úvěry, které stavební spořitelny poskytují jako spotřebitelské úvěry na bydlení. V současnosti patří nezajištěné úvěry pod zákon o spotřebitelském úvěru, ale zajištěné nikoliv. Změny se budou týkat zejména procesu poskytování úvěrů. Budou zpřísněny podmínky pro posouzení schopnosti klienta splácet. Stejně tak budou muset banky a jejich zprostředkovatelé rozšířit poskytované informace.

Mimo výše úvěru, úrokové sazby, výši jednotlivých splátek, právu na předčasné splacení úvěru a době splatnosti, musí být klient informován i o roční procentní sazbě nákladů (RPSN). Wüstenrot stavební spořitelna upravuje mimo smluvní dokumentace i možnosti mimořádných splátek ve výročí úvěrů i vzorec, který vypočítá RPSN.

Podle tiskového mluvčího Českomoravské stavební spořitelny Tomáše Kofroně chtějí klienti co nejvíce informací, a proto pro nich novela bude pozitivní změnou. Negativní by mohlo být to, že si z banky odnesou ještě více dokumentů než doposud. Některé stavební spořitelny s tím však nesouhlasí, protože novela dovoluje spoustu věcí zjednodušit. Lenka Molnárová uvedla, že jejich smluvní dokumentace bude podle zákona a přitom poloviční a přehlednější.

Mimořádné splátky

Mění se také pravidla pro mimořádné splácení úvěrů. Nově se zavádějí limity pro sankce při nesplácení úvěru. Od prosince nesmí  výše všech uplatněných smluvních pokut přesáhnout 200 tisíc korun. Změny čekají i podmínky pro výkon činnosti zprostředkovatele a poskytovatele úvěru s čímž souvisí i registrace subjektů, které poskytují úvěry u České národní banky a zajištění minimální odborné kvalifikace obchodních zástupců. Jak uvedla Molnárová, jsou požadavky na odbornou způsobilost i důvěryhodnost obchodních zástupců banky v souladu s novým zákonem již delší dobu. Klientům radí jen profesionálové, kteří mají potřebné vzdělání, jsou bezúhonní a prošli specializovanými testy. Hodně změn se dotkne IT oblasti, obchodní sítě, marketingu i dalších oblastí.

Změny platí i pro starší úvěry

Některé změny obsažené v novele začnou automaticky platit i u starších úvěrů. Nová právní úprava se bude týkat úvěru na bydlení, který projde relaxačním období. Budou se na něj vztahovat hlavně práva, která se týkají mimořádných splátek úvěrů.

Manažer vývoje bankovních produktů Wüstenrot Jiří Klos uvedl, že v souladu s novým zákonem bude každý úvěr vzniklý po 1. 12. či stávající úvěr, který vznikl před tímto datem a došlo u něj ke změně formou dodatku ke smlouvě nebo refixace úrokové sazby.

Více dohlížet bude ČNB

Přísnější dohled ČNB čeká bankovní i nebankovní poskytovatele úvěrů. Očekává se větší dohled na SSCS, která se nachází nově v roli samostatného zprostředkovatele úvěrů. Nový zákon rozšiřuje povinnosti poskytovatele úvěrů z hlediska ochrany spotřebitele, a také je rozšiřuje.

Na nový zákon se většina stavebních spořitelen chystá již přes rok a nyní se všechny změny blíží do cíle. Nové požadavky by měly být zavedeny včas. Modrá pyramida bude dokonce ještě rychlejší, protože všechna nová práva, která z novely zákona vyplývají, budou klientům garantována automaticky od 4. 11. 2016, což uvedla tisková mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *