Jaký potenciál mají v letošním roce české dluhopisy?

V letošním roce se zatím české dluhopisy příliš nepředvedly a jejich výkon se stále pohybuje v červených číslech. Existuje ale velká pravděpodobnost, že nakonec české dluhopisové portfolio své držitele potěší.

Porostou letos české dluhopisy nebo zůstanou v záporných číslech?

Porostou letos české dluhopisy nebo zůstanou v záporných číslech?

Loňský rok nebyl pro české státní dluhopisy příliš pozitivní. Naopak se zapsal jako nejhorší v moderní historii. Ztráty byly vyšší než pět procent. Slabé roky už byly v minulosti (roky 2007 či 2013). Vždy ale po slabém následoval rok dobrý. Na konci roku 2017 trh s nadějí očekával, že ke zvyšování bude docházet každých čtvrt roku. V současnosti už tak optimistický není.

Zvýšení sazeb až na konci roku

Podle ČNB by ke zvýšení pravděpodobně mělo dojít až na konci roku 2018 nebo na začátku roku 2019. Nakonec tedy nejspíš nedojde ke zvýšení po čtvrtletí, tedy celkem čtyřem, ale jen k jednomu. Ceny dluhopisů ale na tuto změnu nijak nereagovaly. Výnosy do splatnosti se již delší dobu pohybují na dlouhodobých maximech.

Na začátku nového roku byl nejspíš vývoj českých dluhopisů ovlivněn růstem dluhopisových výnosů a zároveň poklesem cen, které se objevilo v globálním měřítku. Poté, co se opět na trzích objevila nejistota a propadaly se akcie na mnoha světových trzích v únoru a březnu, se vývoj změnil a začaly posilovat evropské dluhopisy v řadě zemí. Dostaly se tak na nejsilnější úroveň v tomto roce. To neplatí pro české dluhopisy.

Zatím se ještě neví, zda tento rok bude dalším špatným rokem pro investory držící české dluhopisy nebo bude pokračovat tradice a dluhopisy nakonec svým držitelům vydělají? Snad vyjdou prognózy ČNB i některých odborníků a nezklamou.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *