DomůZprávyPůda je rekordně drahá, hektar stojí o 44 tisíc korun více

Půda je rekordně drahá, hektar stojí o 44 tisíc korun více

Publikováno

Během prvního pololetí se cena půdy znovu zvýšila. Hektar dnes stojí přes 200 tisíc korun. Polovinu kupců půdy tvoří zemědělci a druhou investoři z různých mimo zemědělských oborů.

Zemědělská půda se prodraží. Za hektar zaplatíte nejvíc za posledních několik let.
Zemědělská půda se prodraží. Za hektar zaplatíte nejvíc za posledních několik let.

Cena půdy se vyšplhala na historická maxima. Jeden hektar vyjde na 207 tisíc korun. Minulý rok platili farmáři za stejnou část půdy o 44 tisíc korun méně. Tyto údaje uveřejnila společnost Farmy.cz po svém průzkumu. Ten se zaměřuje na prodej zemědělských nemovitostí a analýzu trhu. Zkoumány byly ceny za poslední půlrok. Výrazný růst byl zaznamenán především v prvním čtvrtletí, kdy rostla úroveň tržních cen o 15 procent oproti čtvrtému čtvrtletí 2015. Ve druhém čtvrtletí 2016 se odhaduje růst cen oproti předchozímu o 6 procent.

Majitel serveru Farmy.cz Jaroslav Urban odhaduje, že pokud nedojde k nějakým razantním zásahům do trhu se zemědělskou půdou, např. zákonné omezení nákupu půdy, je reálný předpoklad, že cena dále poroste. Vlastníci půdy si podle jeho slov čím dál více uvědomují, jak velkou hodnotu má cena zemědělské půdy.

Růst cen ovlivňují zejména výhodné půjčky

Významným faktorem, který podporuje růst tržních cen půdy, je především kladný přístup bank při poskytování úvěrů na nákup půdy pro zemědělce. Ti nyní mohou získat prostředky často až do 100 procent kupní ceny za velmi výhodné úrokové sazby. Banky zároveň při financování akceptují i vyšší kupní ceny.

Vlastníci zemědělské půdy by si stále měli dávat pozor před neuváženým prodejem mnoha zájemcům, kteří se snaží využít neznalosti vlastníků a chtějí od nich odkoupit půdu pod tržní cenou. K této situaci se vyjádřilo i Ministerstvo zemědělství ČR. Podle jeho prohlášení se o problému ví. Jsou rozesílány podvodné nabídky prostřednictvím dopisů a ministerstvo je hodnotí jako něco, co je založeno na neúplných a nepravdivých informacích a lidé by takto půdu rozhodně prodávat neměli.

Vlastnictví zemědělské půdy je velmi bezpečnou investicí. Je to mnohem bezpečnější, než mít uložené peníze v bance za takřka nulový úrok. Protože se snížila ochota prodávat, zvýšily se ceny, říká marketingový ředitel společnosti Clever Maps Jiří Grund. Tato společnost se zaměřuje na prodej a pronájem půdy.

Z údajů Farmy.cz vyplývá, že polovina kupců jsou zemědělci a druhá investoři. Pro ně jsou peníze uložené v půdě horkou novinkou poslední let i přes skutečnost, že Česko má oproti okolním zemím jednu z nejnižších výkupních cen za půdu. Za to může rozdrobená struktura vlastníků. Nejdražší zemědělská půda je v Nizozemí, Irsku či Dánsku.

Monitoring tržních cen půdy

Společnost Farmy.cz se dlouhodobě specializuje na trh se zemědělskou půdou, prodej půdy za tržní ceny a monitoring cen. Tržní cena půdy je taková, které lze dosáhnout na trhu mezi kupujícím a prodávajícím. Obě strany musí jednat dobrovolně, rozumně, bez nátlaku a musí mít dostatek informací.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností