Jak jsou na tom domácnosti v Česku s penězi a kam investují

V médiích se v poslední době neustále hovoří o tom, jak lidé nakupují, utrácejí a spoří. Jak na tom tedy jsme? Jsme bohatší než dřív? Vše tomu nasvědčuje. Kupují se nemovitosti, investuje do fondů a čím dál víc odvážlivců se pouští i do akcií. V loňském roce zmapovala finanční a majetkovou situaci domácností v Česku i hlavní ekonomka České bankovní asociace.

V současné době jsou lesy nebo zemědělská půda velmi výhodnou investicí.

V současné době jsou lesy nebo zemědělská půda velmi výhodnou investicí.

Máme více peněz v majetku

Z výsledků studie vyplývá, že oproti roku 2015 mají domácnosti majetku více o 5,1 procent a jeho hodnota se vyšplhala na 12 bilionů korun. Více než padesát procent tvoří byty, domy, pozemky, stroje a cennosti. Zbytek jsou vklady, hotovosti, investiční a pojistné produkty. Těm se v současnosti hodně daří a rostou velmi rychle. Celkově dosáhly hodnoty 5,4 bilionu korun.

U finančních aktiv stále vyhrávají vklady. Na těch měly domácnosti uloženo 2,4 bilionu korun. Protože jsou však v současnosti na těchto bankovních produktech nulové úroky, rostl rychle objem neuložených peněz. V hotovosti měly domácnosti 382,9 miliard korun. To je o 10,3 procenta více než v roce 2015. Je vidět, že lidé stále nechtějí příliš riskovat a chtějí mít své peníze rychle dostupné, i když se už ale situace začíná pomalu obracet a zvyšuje se počet těch, kdo se snaží své peníze rozumně investovat. Největší zájem je v současnosti o podílové listy investičních fondů. Tam lidé v minulém roce vložili o 43,2 miliardy korun více než v roce předchozím. Hodnota majetku v investičních fondech se zvedla o 13 procent na 374,3 miliardy. Tato částka se čím dál víc přibližuje té, kterou mají lidé uspořenou v penzijním připojištění, kde je 381,7 miliard korun.

Hodně peněz mají lidé i v nemovitostech, které jsou v době levných hypoték oblíbenou možností, jak investovat. Hodnota majetku v bytech a domech stoupla v minulém roce o 119 miliard. Nedá se ale přímo říct, že by nyní lidé na těchto investicích nějak bohatli, protože trh s nemovitostmi je hodně přetížený.

Rozhodně se nyní vyplácí investice do přírodních zdrojů jako je půda, lesy. Objem peněz je 1,4 bilionu korun, což je třetí nejvýznamnější položka v majetku. Meziročně vzrostla cena těchto nemovitostí o 10 procent.

Lidé více dluží

Lidé sice mají větší objem peněz v majetku, ale zároveň jsou i mnohem více zadlužení. Jen za rok 2016 stouply finanční závazky domácností o 96,3 miliardy, celkem je to 1,6 bilionu korun. Drtivou většinu tvoří půjčky. Ty stouply o 7,1 procent, což je téměř stejně, jako rostla finanční aktiva. Zdá se, že se lidé stejně zadlužují jako spoří a investují. Z hlediska objemu ale půjčky stouply o 99,4 miliardy. To není ani polovina vkladů a hotovosti.

Vše tedy vypadá příznivě. Ekonomika je na svém vzrůstu, nízká nezaměstnanost, lidé mají víc peněz. Více spoří a investují, než si berou půjčky. Čisté jmění v penězích u domácností stouplo na 3,77 bilionů korun. Celkové čisté mění je už více než 10 bilionů korun. Ve srovnání s rokem 2015 je to o 490 miliard.

Množství peněz domácností v bilionech Kč

V roce 2016 měly domácnosti v aktivech:

  • bydlení 4,34 bilionů,
  • vklady 2,38 bilionů,
  • přírodní zdroje 1,44 bilionů,
  • akcie 1,20 bilionů,
  • fondy 0,38 bilionů,
  • hotovost 0,38 bilionů,
  • penzijní pojištění 0,38
  • životní pojištění 0,28 bilionů,
  • stroje 0,25 bilionů,
  • drahé kovy, umění 0,14 bilionů.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *