Ceny palladia raketově rostou

Cena palladia překročila letos poprvé hranici tisíce dolarů za troyskou unci. Velkou měrou má na ceně kovu podíl rostoucí poptávka po hybridních vozech. Palladium se používá především v katalyzátorech benzínových aut. Právě benzínová auta se teď v Evropě a v Číně hodně prodávají, protože dieselová auta jsou na ústupu.

Ceny palladia se dostaly nad hranici 1000 dolarů za unci poprvé po 16 letech.

Ceny palladia se dostaly nad hranici 1000 dolarů za unci poprvé po 16 letech.

V pondělí 16.1 překročily poprvé od roku 2001 ceny palladia hranici 100 dolarů za troyskou unci (31,10 gramu). Na naše koruny je to v přepočtu 21 800 Kč. V současné době poptávají tento kov ve velké míře výrobci automobilů. Zároveň je ale jeho dodávka dosti omezená. Proto se ceny šplhají tak vysoko. V jednu chvíli stála unce dokonce 1008 dolarů.

Použití v automobilovém průmyslu

Palladium je hojně využíváno především v katalyzátorech benzínových aut. Protože se auta prodávají čím dál více, a to hlavně v Evropě a Číně, může cena růst. Podle analytiků švýcarské banky UBS se dá očekávat, že nabídka rozhodně nepokryje poptávku a bude chybět asi 830 000 uncí palladia.

V měsíci září se dostala cena palladia poprvé za 16 let i nad cenu platiny. Přitom platina byla vždy známější a žádanější než palladium. K této změně přispívá rozdílné očekávání poptávky po těchto kovech. Oba se mohou využít při výrobě katalyzátorů, ale platina nachází své uplatnění spíše v katalyzátorech dieselových motorů. A o ně je čím dál menší zájem. K uvadající poptávce velkou měrou přispěl i skandál Volkswagenu z roku 2015.

Na druhou stranu ale roste poptávka po hybridních elektrických vozech, které jsou i na benzínový pohon a i do nich se palladium používá. Současný velký růst začíná vyvolávat obavy, zda se výrobci benzínových aut nepřeorientují na platinu a nezačnou jí využívat i do těchto motorů namísto palladia.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *