Akcie Googlu vyletěly na historické maximum

Společnost GoogleV pátek posílily akcie Google na historické maximum a připsaly si tak růst o 16 %. Na americké burze se tak v pátek odpoledne obchodovaly přibližně za 700 dolarů. Na nové rekordní maximum se díky Google vyšplhal i Index amerických technologických akcií Nasdaq Composite, celkově se dostal až na 5210,14 bodu. Za pozitivní výsledky Googlu mohou především silné příjmy z reklam, a také výroky nové finanční ředitelky Ruth Poratové o výdajové disciplíně. Hodnota americké firmy tak nyní přesahuje 545 miliard dolarů.

Díky těmto skvělým výsledkům zbohatli spoluzakladatelé americké společnosti Google, Larry Page a Sergey Brin, každý o více než čtyři miliardy dolarů, což je asi 100 miliard Kč.

Jeden ze spoluzakladatelů společnosti Google, Sergey Brin

Jeden ze spoluzakladatelů společnosti Google, Sergey Brin

Díky pátečnímu růstu akcií si Google upevnil pozici druhé nejhodnotnější společnosti světa hned za americkou technologickou firmou Apple. Tato společnost má v současnosti tržní hodnotu okolo 740 miliard dolarů.

Ve druhém čtvrtletí tak zvýšil Google své čisté zisky o 17 % na skoro čtyři miliardy dolarů. Poprvé od roku 2013 překonaly jeho ekonomické výsledky i očekávání analytiků.

Kontrola výdajů

Stejně jako zisky, stouply i výdaje Googlu, a to rovnou o 10 % ve druhém čtvrtletí letošního roku. Přesto je to méně než v roce loňském, a tak celkově společnost zvedla zisk na 3,93 miliardy dolarů. To je o 17 % více než loni ve stejném období.

Provozní náklady Googlu klesají díky kvalitnímu výdajovému managementu, který je speciálně zřízený pro kontrolu a redukci nákladů.

Příjmy z reklam stoupají

Google profituje zejména na příjmech z reklam, které se jen do konce června zvýšily o 11 % na 16,02 miliardy dolarů. Průměrná cena za kliknutí na internetovou reklamu sice klesla, a to o 11 %, celkový počet kliknutí však vzrost o 18 %.

Příjmy z reklam jsou stále pod tlakem, protože čím dál více osob používá tento vyhledávač na mobilních telefonech či tabletech, kde jsou sazby za reklamu menší. Rozdíl se však postupně snižuje a navíc trvající boom smartphonů přivádí společnosti Google nové a nové uživatele.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *