DomůZprávyJe ideální čas pro nákup nemovitostí, ceny rostou

Je ideální čas pro nákup nemovitostí, ceny rostou

Publikováno

Na konci prvního kvartálu dosáhl meziroční nárůst cen bytů 7,1 pcb (procentního bodu). Tento vývoj sleduje index cen nemovitostí HB INDEX. U rodinných domů se zvedly ceny o 2,9 pcb. Protože hypoteční úvěry jsou stále na rekordně nízkých úrokových sazbách, je nyní ideální čas na koupi nemovitosti.

Na pořízení nové nemovitosti je v současné době ideální čas.
Na pořízení nové nemovitosti je v současné době ideální čas.

Investoři do nemovitostí, mohou jásat. Propad cen rezidenčních nemovitostí se v ČR zastavil. Podle HB INDEXU dosáhly svého dna v prvním pololetí roku 2013. Od druhé poloviny roku 2014 se však nastartoval jejich růst, který stále trvá. Ceny rostou minimálně o 1 pcb za čtvrtletí. Od ledna do března letošního roku se ceny bytů zvedly o 1,9 pcb. U rodinných domů byla situace podobná. Za posledních šest let spadly na své dno v roce 2013 a od roku 2014 stále rostou. Za rok 2014 si připsaly nejvíce, tedy 6,2 pcb. V letošním roce si od ledna do března připsaly 1 pcb.

Podle ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky ukazuje současný vývoj na to, že ceny ještě porostou. U starších panelových bytů se očekává rychlejší nárůst než u cihlových. Největší zájem je o byty s rozlohou 56 – 75 m2. U rodinných domů se zase zvyšuje poptávka po bydlení v okolí velkých měst a ve stavu, který je vhodný k rekonstrukci.

Zatímco ceny nemovitostí padají, vývoj úrokových sazeb u hypoték má stále klesající tendenci. Od roku 2013 postupně klesají, například Hypoteční banka teď v rámci své akce nabízí hypotéky s úrokovou sazbou od 1,89 % při sedmileté fixaci. V posledních letech se úrok hýbe již jen nepatrně, oproti růstu cen nemovitostí. I z tohoto důvodu je právě nyní ideální čas na koupi nemovitosti.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Ivo Mahler
Ivo Mahler
Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností