Je ideální čas pro nákup nemovitostí, ceny rostou

Na konci prvního kvartálu dosáhl meziroční nárůst cen bytů 7,1 pcb (procentního bodu). Tento vývoj sleduje index cen nemovitostí HB INDEX. U rodinných domů se zvedly ceny o 2,9 pcb. Protože hypoteční úvěry jsou stále na rekordně nízkých úrokových sazbách, je nyní ideální čas na koupi nemovitosti.

Na pořízení nové nemovitosti je v současné době ideální čas.

Na pořízení nové nemovitosti je v současné době ideální čas.

Investoři do nemovitostí, mohou jásat. Propad cen rezidenčních nemovitostí se v ČR zastavil. Podle HB INDEXU dosáhly svého dna v prvním pololetí roku 2013. Od druhé poloviny roku 2014 se však nastartoval jejich růst, který stále trvá. Ceny rostou minimálně o 1 pcb za čtvrtletí. Od ledna do března letošního roku se ceny bytů zvedly o 1,9 pcb. U rodinných domů byla situace podobná. Za posledních šest let spadly na své dno v roce 2013 a od roku 2014 stále rostou. Za rok 2014 si připsaly nejvíce, tedy 6,2 pcb. V letošním roce si od ledna do března připsaly 1 pcb.

Podle ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky ukazuje současný vývoj na to, že ceny ještě porostou. U starších panelových bytů se očekává rychlejší nárůst než u cihlových. Největší zájem je o byty s rozlohou 56 – 75 m2. U rodinných domů se zase zvyšuje poptávka po bydlení v okolí velkých měst a ve stavu, který je vhodný k rekonstrukci.

Zatímco ceny nemovitostí padají, vývoj úrokových sazeb u hypoték má stále klesající tendenci. Od roku 2013 postupně klesají, například Hypoteční banka teď v rámci své akce nabízí hypotéky s úrokovou sazbou od 1,89 % při sedmileté fixaci. V posledních letech se úrok hýbe již jen nepatrně, oproti růstu cen nemovitostí. I z tohoto důvodu je právě nyní ideální čas na koupi nemovitosti.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *