Na stáří si spoří stále méně lidí

Na stáří si spoří o 51 tisíc lidí méně než na konci loňského roku. Zisk společností byl za první pololetí více než 1,5 miliardy korun. K 1. lednu letošního roku bylo důchodové spoření ve druhém pilíři ukončeno a výplata peněz jeho účastníkům bude vyplacena do konce roku.

Výplata peněz z ukončeného druhého důchodového pilíře bude provedena do konce letošního roku.

Výplata peněz z ukončeného druhého důchodového pilíře bude provedena do konce letošního roku.

Na konci prvního pololetí roku 2016 si u penzijních společností spořilo 4,574 milionů účastníků. Informace zveřejnila Asociace penzijních společností. V prvním pololetí se celkový zisk penzijních společností vyšplhal na 1,417 miliardy korun. Zisk měly především transformované fondy penzijního připojištění. Počet účastníků v tzv. účastnických fondech se zvýšil od začátku roku o 94 tisíc. Celkový počet je nyní 462 tisíc lidí. Počet účastníků v transformovaných fondech klesl o 145 tisíc na 4,112 milionu. Oba druhy fondů jsou součástí tzv. třetího pilíře.

Podle ředitele poradenské společnosti Chytrý Honza Jiří Paták by se mohl konec druhého penzijního pilíře projevit kladně růstem pravidelných vkladů než vyšším počtem účastníků. Většina lidí, kteří spořili ve druhém pilíři, využívala i třetí pilíř. Penzijní fondy jsou omezeny svou likviditou a malými výnosy. Podle Patáka je málo zapojit 70 procent práceschopných lidí do systému. Zbývající lidé budou pobírat pouze státní důchod, který nedosahuje v průměru ani poloviny příjmů, které dostávají pracující lidé.

Ve třetím pilíři rostl počet peněz za první pololetí o 17 miliard korun (4,9 procenta), v doplňkovém penzijním spoření vzrostly v účastnických fondech o 35 procent.

Prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop uvedl, že výsledky svědčí o stabilizaci penzijního připojištění a dynamickém růstu doplňkového penzijního spoření. Díky novým legislativním úpravám, které vešly v platnost od roku 2016, se obnovil zájem občanů o penzijní spoření, což se projevilo i počtem nově uzavřených smluv.

Roste počet tzv. dětských smluv

V letošním roce mohli občané poprvé využít možnost uzavřít smlouvu o doplňkovém penzijním spoření i pro osoby mladší 18 let. Za první pololetí došlo k uzavření 7903 dětských smluv s průměrnou platbou 492 Kč měsíčně.

Účastníků, kteří dostávají příspěvek od zaměstnavatele, je přibližně kolem pětiny z celkového počtu. Průměrně přispívá zaměstnavatel na penzijní připojištění cca 733 korun za měsíc a na doplňkové penzijní spoření 828 korun měsíčně. Majetek v transformovaných fondech byl na konci června umístěn především v dluhopisech (89 procent), v akciích a podílových listech (1,8 procent). Zbytek připadá na ostatní investice (peněžní trh).

Nové smlouvy na penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 se mohou uzavírat jen smlouvy o doplňkovém penzijním spoření pro účastnické fondy. Toto spoření se odlišuje hlavně nutností výběru investiční strategie. Nové fondy také neručí za případný prodělek a snížení úspor klienta. Stejně tak nebudou vyplácet polovinu uspořených peněz po 15 letech. Nabízí ovšem možné vyšší zhodnocení. Nyní je do systému dobrovolného penzijního připojištění zapojeno přes 70 procent práceschopných občanů. Lidé se mohou díky penzijním fondům připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *