DomůZprávySazby hypoték dál rekordně klesají

Sazby hypoték dál rekordně klesají

Publikováno

V září opět klesají průměrné sazby nově objednaných hypoték na 1,82 procenta. Výsledky vyplývají ze statistiky Fincentra Hypoindex. Z hlediska objemu sjednaných hypoték je rok 2016 zatím rekordní. Lidé si čím dál více berou hypotéky i z důvodu rostoucích cen nemovitostí, které zvedají průměrnou výši hypoték.

Největší frekvence prodeje bytů je každý rok v Praze.
Největší frekvence prodeje bytů je každý rok v Praze.

Podle statistik je hypoteční trh na vrcholu. V průměru úroková sazba nových hypoték v Česku dosáhla v září na 1,82 procenta a je na nejnižší úrovni v historii. Tyto výsledky byli zveřejněny na serveru Fincentrum Hypoindex a vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv. Ve výsledcích je zavedeno i refinancování.

Nízké sazby u hypoték stále lákají ke koupi nemovitosti na úvěr, ať už se jedná o bydlení či investici a na objemu hypoték se to výrazně promítá. V září si lidé od bank vzali hypotéky za takřka 20 miliard korun. Za prvních devět měsíců už dosáhla částka na takřka 160 miliard korun. Již nyní překročila částka objem hypoték za většinu předchozích let. Letošní rok tak zatím vypadá, že předčí rekord z roku 2015, kdy hypotéky dosáhly k 190 miliardám.

Za poslední rok spadla průměrná sazba o 0,3 procentního bodu. Loni v září byla na 2,11 procentech. Pod dvě procenta spadla poprvé letos v březnu a od té doby pomalu klesá. Lidé jdou do banky pro hypotéku i kvůli rostoucím cenám nemovitostí, které také zvedají průměrnou výši hypoték, která v září skončila těsně pod hranicí dvou milionů korun (1,996 milionu korun). Meziročně se zvedla asi o 140 tisíc korun.

Změny u hypoték

Hypoteční trh prochází výraznými změnami. Od října letošního roku se nemají podle doporučení ČNB prodávat takzvané stoprocentní hypotéky. Lidé by si měli vždy bydlení financovat alespoň částečně (min. 5 procenty) z vlastních zdrojů. Od listopadu se mění pravidla daně z nabytí. Tu bude nově platit kupující a někteří experti tvrdí, že se tím zvedne i pořizovací cena. Od prosince se chystá nový zákon o úvěrech, kde bude možné snadněji předčasně splatit hypotéku.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností