Některé škodovky půjdou s cenou nahoru. Prý kvůli inflaci

Mladoboleslavská Škoda Auto zvyšuje ceny u svých nejžádanějších automobilů na českém trhu. Od pondělí tak zákazníci třeba za Škodu Superb zaplatí až o 15 000 Kč víc, za Octavii 7 000 Kč navíc a za Fabii je to o 5000 Kč víc. U vozů Rapid a Yeti se základní cena nezmění, ovšem zdraží se nadstandardní výbava. Podle mluvčího společnosti se zdražuje kvůli tlaku inflace. Naopak podle Eurostatu došlo prý v září k poklesu cen u výrobců o 0,3 %.

Škodovka zvedá ceny u svých nejúspěšnějších modelů aut.

Škodovka zvedá ceny u svých nejúspěšnějších modelů aut.

Cena Fabie se u nás nyní zvedla asi o dvě procenta a její cena začíná na 239 000 korunách, Octavii pořídíte od 354 900 korun a Superb od 614 900 Kč. Cena se zvedla u obou karosářských verzí a zahrnuje všechnu výbavu, která je k dispozici. Obvykle jsou to čtyři stupně výbavy. Výjimku tvoří Octavia a akční verze Fresh, u které se cena nezměnila.

Poslední plošné zdražování se konalo téměř přesně před rokem a podle firmy je to z důvodu inflace. U modelů Octavia, Superb a Fabia prý společnost držela několik měsíců stejnou cenu i přes nepříznivé inflační tlaky. Takto se vyjádřil mluvčí tuzemské organizace Škody Vítězslav Pelc. O jaké tlaky se jedná, ovšem neuvedl. S jeho tvrzením se rozcházejí data, která zveřejnil Evropský statistický úřad, který na začátku listopadu uvedl, že v září došlo oproti měsíci srpnu k poklesu cen u průmyslových výrobců o 0,3 procenta, a to jak v eurozóně, tak i v celé Evropské unii. V České republice klesly ceny průmyslových výrobců v říjnu o 3,9 procent. Spotřebitelské ceny v tuzemsku vzrostly v říjnu jen o 0,2 procenta. Inflace je již delší dobu na úrovni blízké nule. Mimoto stabilní je i kurz české koruny a oproti minulému roku je domácí měna vůči euru i mírně silnější.

U jiných modelů se zvedly ceny výbavy

Jiné modely jako je Rapid a Yeti sice plošně nezdražily, ale společnost zvedla ceny za některé příplatkové prvky (kola z lehkých slitin) a také u některých výbav. U Rapidu se jedná o Monte Carlo, kde si připlatíte 4000 Kč a Fresh se zvedl o 1000 Kč. Yeti má dražší verzi Monte Carlo také o 4000 Kč.

Mluvčí škodovky zdůraznil, že za vyšší ceny nyní zákazníci dostanou lépe vybavené vozy. To se ovšem týká jen akčních verzí Fresh u Rapidu a Yeti. U prvního modelu kompenzuje automobilka zdražení o 1000 Kč tím, že přidala zadní parkovací senzory a přední vyhřívané sedačky a u druhého zařadí do standardu multifunkční volant a sklopná elektricky ovládaná zpětná zrcátka.

Co by částečně mohlo klienty potěšit je prémie až 15 000 Kč za odkup starého auta nebo také sleva až 30 000 Kč při využití financování prostřednictvím Škoda Financial Services.

U konkurenta Fabie, Fordu Fiesta, je základní cena o 6900 Kč nižší, další konkurent VW Polo začíná na 246 900 Kč. Konkurent Octavie, Astra Notchback, udává cenu 342 900 Kč. Naopak VW Golf je o 18 000 Kč dražší. Konkurence Škody Superb, Ford Mondeo, nabízí cenu od 565 990 Kč a Mazda 6 od 577 900 Kč. VW Passat je o 40 000 Kč dražší. Škodě Auto patří na našem trhu stabilní podíl na 32 procentech. Oproti ostatním automobilkám se jedná o poměrně velký náskok. To, jaké ceny bude firma nabízet, ovlivňuje do určité míry i ostatní výrobce vozů u nás.

V letošním roce dosáhla automobilka za první tři čtvrtletí zisku 20 miliard korun. Vykazuje tak meziroční růst asi o 13 procent. Tržby pak stouply téměř o 6 procent na 251,1 miliardy korun. Letos v dubnu navíc přislíbila firma odborářům zvýšení mezd o 3,5 procenta.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *