V lednu stoupla sazba hypoték

V lednu se zvedla průměrná sazba hypoték na 1,82 procenta. V posledních dvou měsících v roce se pohybovala na úrovni 1,77 procenta. Tyto údaje zveřejnil Fincentrum Hypoindex. Ten od roku 2003 hlídá průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez fixace. Na konci minulého roku vešel v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru a v souvislosti s ním banky ohlásily zvyšování sazeb.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

I přesto, že se sazby zvedly, zájemce o hypotéku to neodradilo. I tak si v měsíci lednu přišlo pro hypotéku dalších 8 665 lidí. Přitom podle historických dat Fincentrum Hypoindex vždy v lednu zájem o hypotéky hodně klesl i bez ohledu na výši průměrné úrokové sazby. V lednu si tedy lidé sjednaly hypotéky v celkovém objemu za 17,532 miliard korun.

Podle hlavního analytika Fincentra Josefa Rajdla je růst sazeb spíše pozvolný a navíc brzděn dobíháním předchozích garancí a individuálními slevami. V minulém roce v lednu přesáhla průměrná výše hypoték dva miliony korun, nyní je to poměrně běžná částka. Lidé si chtějí půjčit co nejvíce, dokud to banky ještě umožňují a úrokové sazby nejsou tak vysoké.

Zvyšování oznámily nejdříve velké banky

Dopředu informovala o zvýšení úrokových sazeb Česká spořitelna. Jako další přistoupila ke zdražování Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a Wüstenrot. Na jaře by se úrokové sazby tolik zvednout nemusely, protože banky často vyrukují s různými slevami a bonusy. Zdá se, že obavy z menšího zájmu na trhu nebyly opodstatněné i nadále je na tom hypoteční trh více než dobře. Podle ředitele poradenské firmy Chytrý Honza Jiřího Patáka je situace ovlivněna dobrou ekonomickou situací, růstem příjmů a nízkými úrokovými sazbami.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *