Aktiva společnosti BlackRock překročila pět bilionů

Investiční společnost BlackRock zvyšuje zisky i přesto, že jí klesly výnosy. Klienti společnosti své investice přesouvali z aktivně řízených fondů k pasivnímu investování. Klientelu BlackRocku tvoří drobní investoři, finanční instituce včetně penzijních fondů a pojišťoven a navíc i ČNB.

Zisk investiční společnosti BlackRock byl ve třetím čtvrtletí na 875 milionech dolarů.

Zisk investiční společnosti BlackRock byl ve třetím čtvrtletí na 875 milionech dolarů.

Americká BlackRock vykázala ve třetím čtvrtletí růst objemu aktiv o 13,6 procenta. V oblasti správy aktiv se jedná o světovou jedničku a nyní svou pozici ještě více posílila, zejména před společnostmi Vanguard Asset Management a State Street Global Advisors.

Spravovaná aktiva rostla zejména díky většímu zájmu investorů o pasivní burzovně obchodované fondy, které se snaží kopírovat vývoj indexů. Investory jsou vyhledávané zejména kvůli mnohem nižším poplatkům, než mají klasické aktivně řízené podílové fondy. Své fondy distribuuje firma pod značkou iShares, kterou získal v roce 2009 po koupi konkurenční firmy Barclays Global Investors. BlackRock a jeho fondy mají na starosti investice řádových a institucionálních investorů. Patří mezi ně pojišťovny, penzijní fondy, velké korporace a další investiční společnosti, komerční a investiční banky a zároveň i centrální banky. Určitý počet klientů využívá technologickou platformu Aladdin, která byla vyvinuta pro analýzu a řízení investic a rizik.

Zisk na akcii byl nad očekávání dobrý

Čistý zisk společnosti se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 3,8 procenta na 875 milionu dolarů. Zisk na akcii byl 5,14 dolaru, což bylo více, než očekávali analytici, které oslovila agentura Reuters. Ti v průměru odhadovali, že zisk na akcii zůstane v porovnání se stejným obdobím minulého roku na stejné úrovni pěti dolarů.

Očekávání nesplnily výnosy, které dosáhly 2,84 miliardy dolarů oproti odhadům, které byly na částce 2,88 miliardy dolarů. Meziročně poklesly o 2,5 procenta. Hlavní vliv na konečný výsledek měl přesun investorů z aktivně řízených fondů, kde jsou investičními společnostmi účtovány větší poplatky za správu, do levnějších, pasivních investičních fondů. Díky nárůstu marží dokázala nižší výnosy firma vykompenzovat.

Investuje i ČNB

Ke klientům BlackRocku patří i Česká národní banka. Ta investuje přes americkou finanční instituci již od roku 2008 své devizové rezervy do světových akcií. Největší podíl zde mají severoamerické a evropské akcie. Podle zatím poslední výroční zprávy ČNB za rok 2015 využívá ještě služeb další investiční společnosti State Street. Na konci minulého roku měla centrální banka v akciích proinvestováno v přepočtu asi 130 miliard korun, což je asi osm procent devizových rezerv. ČNB nepatří k aktivním investorům, takže se nevěnuje podrobné analýze hospodaření, aby podle jejich vývoje akcie nakupovala nebo prodávala. Její investice jsou pasivní, takže portfolio kopíruje složení vybraných akciových indexů.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *