Dlouhodobé vklady raději vynechte – inflace poroste

Se vklady je to teď celkově špatné. Krátkodobé vklady nabízejí v podstatě zanedbatelné zhodnocení a někteří investoři by tak mohli podlehnout myšlence, že uloží peníze někam dlouhodobě a alespoň něco vydělají. Podle dlouhodobé prognózy ČNB to však není dobrý nápad.

Díky měnové politice ČNB je v brzké době očekáván růst inflace a s tím spojený růst úrokových sazeb.

Díky měnové politice ČNB je v brzké době očekáván růst inflace a s tím spojený růst úrokových sazeb.

Česká národní banka zveřejnila novou Zprávu o inflaci III/2016 v pátek 12.8. Tato zpráva přináší střadatelům důležitou informaci. Na pevný úrok není výhodné dlouhodobě investovat, protože ČNB očekává úspěch své měnové politiky a následný růst inflace. S tím jsou samozřejmě spojené i úrokové sazby a jejich růst. Kdo dnes vloží peníze někam na delší dobu s fixním výnosem, je velká pravděpodobnost, že kvůli rostoucí inflaci příliš nevydělá. Je jasné, že se jedná pouze o možný výhled a ne jistotu. Ovšem Centrální banka se snaží, seč může, aby tohoto cíle dosáhla. Ve zprávě je uvedeno, že podle prognózy by se celková měnově politická inflace měla v nejbližším období zvyšovat a mírně přesáhnout cíl 2 procent. Důvodem k růstu by měl být růst mezd a ceny kapitálu.

Růst již v roce 2016

K cílovému pásmu inflace by se mohla dostat a překročit 1 procento ještě v roce 2016, tedy během pár měsíců. Na začátku příštího roku už by se měla dokonce přehoupnout přes 2 procenta. Banka sice věří, že by se pak měla vracet hodnota zpátky, ale možný nabídkový šok ze zahraničí by mohl růst naopak ještě podpořit a vyhoupnout mnohem výš. I nízká inflace je způsobena přílivem nízkých cen ze zahraničí. Jak uvádí ČNB je hlavní příčinou pozitivní nabídkový šok ze zahraničí. Ten se projevuje opětovným poklesem cen potravin a regulovaných cen i snížením cen za pohonné hmoty. Jakmile roste inflace, zvyšují centrální banky úrokové sazby. Do poloviny příštího roku by tato situace nastat neměla. Podle prognózy by měla být stabilita tržních úrokových sazeb stále na nynější velmi nízké hladině až do poloviny roku 2017.

Ve druhé polovině příštího roku už by k růstu úrokových sazeb mělo dojít. V prognóze je uvedeno, že by mělo dojít ke konzistentnímu nárůstu tržních úrokových sazeb ve druhé polovině roku 2017 a mírné zvyšování v roce 2018. Úrokové sazby na mezibankovním trhu 3M PRIBOR by měly vystoupat k začátku roku 2018 na 2 procenta. Nyní se pohybují na úrovni 0,29 procent. Pro drobné klienty úrokové sazby nejspíše neporostou tak rychle, jak by měla růst cena peněz na mezibankovním trhu. V současnosti některé banky i klientům dávají vyšší úrokové sazby, než za kolik by si mohly půjčit peníze u jiných finančních společností. Pravděpodobně dojde spíše k pomalému zvyšování úrokových sazeb (např. spořicích účtů), které bude zaostávat za mezibankovními sazbami. Banky tak budou zpět získávat peníze za ztráty, kdy pokles sazeb pro klienty byl hodně pozadu za mezibankovním trhem.

Nelze ovšem úplně vyloučit, i když je to méně pravděpodobný scénář, poměrně velký konkurenční boj. Některé banky by mohly zvyšovat sazby rychleji, aby získaly nové klienty. Kde se však určitě nárůst sazeb projeví velmi rychle, jsou hypotéky s variabilními sazbami. Jestliže budou úrokové sazby růst podle předpokladů ČNB, bude se zdražovat velmi rychle cca o 1,5 procentní bod. To je asi dvojnásobek současných variabilních sazeb.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *