Platby kartou v zahraničí se prodraží

Za platby kartou si nyní v zahraničí připlatíte. Některé banky si do devizových kurzů, kterými se platby kartou mimo naše hranice přepočítávají, přidávají vyšší částky než dříve. Podle jejich vyjádření se má jednat o kompenzaci nižších příjmů z mezibankovních poplatků od obchodníků, které byly v loňském roce velmi omezeny Evropskou unií. Pro klienty tak může být mnohem výhodnější vyměnit si do zahraničí hotovost v tuzemských směnárnách.

Výpadky příjmů, o které banky přišly za platby v zahraničí, si vybírají od klientů.

Výpadky příjmů, o které banky přišly za platby v zahraničí, si vybírají od klientů.

I když je v posledních měsících kurz koruny stále kolem hranice 27 korun za euro, kde ho drží ČNB svými intervencemi, mohou vyjít českého občana nákupy v zahraničí na víc peněz než v době, kdy centrální banka kurz neovlivňovala. Důvodem je to, že hodně bank si do svých devizových kurzů započítává větší částku než předtím. Klienti zaplatí na každých sto eur o několik desetikorun více. Pro banky je to ovšem mnohem lepší. Třeba v loňském roce podle odhadů zaplatili Češi v zahraničí u obchodníků nebo na zahraničních webech kartou celkem asi 60 miliard korun.

Nejrazantnější změny zavedla u své kurzové politiky Česká spořitelna, která v minulosti patřila k největším tuzemským bankám. Dříve přepočítávala euro kurzem o 1,5 procenta nižším, než byl středový kurz ČNB a klientům tak nabízela nejvýhodnější kurz. Nyní s rozdílem 2, 45 procent patří k těm dražším.

V průměru si před dvěma lety připočítávalo ke kurzu centrální banky jedenáct největších bank u nás ke každému euru 1,9 procent (53 haléřů), nyní je to 2,2 procenta (60 haléřů).

Toto zvýšení zdůvodňují banky evropskou regulací, a to i v době, kdy se kurz měny hýbal jen velmi málo. To platí i o České spořitelně. Pavla Kozáková z tiskového oddělení spořitelny to odůvodnila tak, že zvýšení této položky ovlivňuje fakt, že od srpna začali na klienty přeúčtovávat náklady, které nesou v souvislosti se změnami měn při platbě kartou v zahraničí.

Prodej deviz bankám vydělává

Protože bankám klesly příjmy z mezibankovních poplatků kvůli nařízení Evropské unie, kompenzují si ztrátu tímto způsobem. V minulosti si mohly banky, které vydávají karty, vyžádat od obchodníků (přijímající karty), více než procento z provedené transakce, nyní je maximálně 0,3 procenta u kreditních karet a 0,2 procenta u debetních. Katarína Kakalíková manažerka karetní asociace MasterCard prohlásila, že vzhledem k tomu, že bankám kvůli novým nařízením velmi klesly příjmy, přenesly na zákazníky náklady spojené s transakcemi provedenými kartou. Jedná se vlastně o fenomén, na který bylo podle ní již dlouho upozorňováno, a který se takto projevil i jinde, například v Polsku, kde byly mezibankovní poplatky regulovány dříve.

Každá banka se zařídila jinak. Například Zuno bank si připočítává ke kurzu ČNB kolem 1,8 procent, tedy stále stejně. Patří také pro klienty k nejvýhodnějším. Velkou přirážku, tři procenta, měla již před dvěma lety a stále má mBank. Mezi nejdražší banky patří jednoznačně GE Money bank, která si připočítává více než tři procenta. Jestliže zaplatíte kartou v zahraničí v hodnotě pět set euro, zaplatíte o 170 korun více než u Zuno bank.

V současnosti se vyplatí mnohem více nákup valut v českých směnárnách. V některých pražských se v minulém týdnu dalo pořídit euro i za 27,05 korun, což je o 50 haléřů výhodnější než kurz, kterým přepočítává transakce kartou Česká spořitelna.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *