Zlato se zvedá ode dna

Ještě ani nebyl oficiálně prezidentem a už se mu nelíbil příliš silný dolar. Hned vzápětí také dolar oslabil. Další kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nejsou úplně jasné, a proto se investoři opět navracejí ke zlaté jistotě. Po velkých ztrátách se zlato odrazilo ode dna a daří se i brazilským fondům.

Investoři znovu spoléhají na zlatou jistotu.

Investoři znovu spoléhají na zlatou jistotu.

Již sedm měsíců v řadě si připisují zisky akciové podílové fondy. Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů se v lednu zvedl o 0,91 % na 1104,6 bodu. Meziročně se podílové fondy zvedly o 23,58 %.

Podílové fondy, které se zaměřují na těžaře zlata, jsou na tom po roce opět lépe. Svůj podíl na tom určitě mají i nejisté aktivity nového amerického prezidenta. Za poslední týdny posílilo zlato asi o 6 %. Na první místo mezi akciovými podílovými fondy se v minulém měsíci vyšplhal fond Amundi Funds Equity Global Gold Mines USD se zhodnocením o více než 20 %. Za ním je fond Franklin Gold and Precios Metals Fund USD se zhodnocením 19,64 %.

Dobře si vedly i fondy zaměřené na brazilské akcie a Latinskou Ameriku. Mezi ty nejlepší se dostal například fond HSBC GIF Brazil Equity A USD se zhodnocením 15,18 %. Naopak mezi nejztrátovější akciové podílové fondy patří Parvest Equity Turkey se ztrátou 4,65 % a za ním je fond ESPA Stock Istanbul s 4,1 %. Ztráty v Turecku jsou výrazně ovlivněné hlavně novoročním atentátem v istanbulském klubu. Navíc Turecko a Rusko minulý týden společně zahájily první společnou leteckou operaci proti Islámskému státu v Sýrii. V Turecku kvůli zvyšujícímu se napětí nebude lehká situace ani v dalších měsících.

Ztráty v minulém měsíci postihly i fondy se zaměřením na Severní Ameriku – NN US High Dividend, Pioneer Funds – North American Basic Value i Parvest Equity USA Value. Mezi ztrátové patřil i fond zaměřený na japonské akcie HSBC GIF Japanese Equity A JPY.

Jaký je výhled do dalších týdnů?

Donald Trump začal úřadovat ihned po nástupu do funkce. Okamžitě zrušil program všeobecného zdravotního pojištění (tzv. Obamacare). V pondělí podepsal odstoupení Spojených států od dohody o Transpacifickém partnerství. Co bude následovat, se zatím nedá příliš odhadnout. Investoři jsou každopádně ve střehu a čekají, co Donald Trump vymyslí, až se pořádně zabydlí v Bílém domě.

Zajímavý bude i vývoj dohody členů i nečlenů kartelů OPEC o omezení těžby ropy. I přesto, že produkce klesla z plánovaných 1,8 milionu barelů denně o 1,5 milionu barelů denně, ceny této komodity spíše stagnují, protože je brzdí těžaři ze Spojených států.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *