DomůZprávyČeským akciím se daří – zejména těm bankovním

Českým akciím se daří – zejména těm bankovním

Publikováno

V letošním roce by se podle stratégů zabývajících se investicemi i portfolio manažerů mělo dařit akciím ve střední Evropě. Na vzestupu by měly být především akcie bank, protože jim nahrává dobrý ekonomický vývoj a rostou úrokové marže. Dobře by na tom měly být i cenné papíry firem spadající do spotřebního sektoru. V letošním roce zažívají růst rumunské akcie, naopak zaostává trh v Polsku, který v loňském roce rapidně rostl.

Akcie bankovní skupiny Erste Group posílily od začátku roku o 15 procent.
Akcie bankovní skupiny Erste Group posílily od začátku roku o 15 procent.

Vývoj kurzů akcií v zemích střední Evropy včetně Česka bude prý příznivý. S tímto výhledem souhlasí většina expertů investičních společností. Trhy by mohly navázat na úspěšný loňský rok, kdy většinou zaznamenaly přírůstky s dvěma ciframi. Výjimkou byl jen trh Rumunska. Důvěra v akcie stoupá i přesto, že zatím nejsou výsledky na burzách ve Střední Evropě nikterak výrazné.

Investiční stratég ČSOB Asset Management, Alex Prandstetter tvrdí, že střední Evropa má silné fundamenty a hospodářský růst zde patří k nejvyšším. Klesá nezaměstnanost a rostou mzdy. Proto je logické očekávání, že regionální akcie porostou a překonají i celoevropský průměr.

Premiantem je Rumunsko

Od začátku roku je velmi výkonná burza v Bukurešti. Od začátku roku si rumunské akcie připisují kolem 13 procent. Takto dobře si vedou zejména díky silnému růstu zisků.

V Praze akcie v únoru trochu ztrácely, ale přesto si index PX polepšil od začátku roku více než čtyři procenta. Burzu podporuje zejména rakouská bankovní skupina Erste. Její akcie posílily od začátku roku již o 15 procent.

Naopak akcie na budapešťské a varšavské burze zaostávají. Index WIG zaznamenal mínus čtyři procenta. Ztrátu ovlivňují hlavně politická rizika, kdy se v Polsku přistupuje k restrukturalizaci energetického, finančního a distribučního odvětví, v němž má stát podíly.

Zisk pro finanční a spotřebitelský sektor

Z příznivého ekonomického vývoje v regionu by mohl nejvíce profitovat finanční a spotřebitelský sektor. Ve finančním nahrává ziskům bank zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami. Díky tomu rostou úrokové marže bank, a to i těch, které obchodují na burze v Praze (Erste, Komerční banky a Moneta Money Bank). Růst poptávky domácností zase ovlivňuje hospodářský růst v regionu. To ovlivňuje akcie ze spotřebitelského sektoru. Z toho by mohly těžit i akcie polského výrobce a prodejce obuvi CCC, díky tomu, že lidé začínají dávat přednost internetovému prodeji před kamennými prodejnami.

Dobré hodnocení mají také akcie polských energetických firem. Ty jsou ale zatížené poměrně vysokým politickým rizikem.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností