Jak můžete vydělat na brexitu?

Po počátečním šílenství se finanční trhy pomalu uklidnily a v propadu zůstala pouze libra. A právě díky britské měně mají investoři šanci vydělat. Padající libra má totiž velký potenciál k budoucímu růstu. Objevilo se velké množství příležitostí ke zhodnocení úspor, a to i mezi akciemi na pražské burze.

I libra může přinést zajímavou příležitost pro investování.

I libra může přinést zajímavou příležitost pro investování.

Před britským referendem se investoři obávali, že by mohl brexit ohrozit finanční trhy a přinést jim hotovou pohromu. Naštěstí se jejich scénáře nenaplnily. Pouze libra si odepsala více, jak devět procent. Investoři se shodují, že brexit přinesl mnoho možností, jak zhodnotit své úspory.

Analytici ze společnosti Patria považují za ideální akciové tituly, kterým vyhovuje pokles cen ropy. Stejně tak doporučují využít delšího období nízkých úrokových sazeb, které se s brexitem pojí. U českých akcií je dobrou příležitostí k investování petrochemická společnost Unipetrol, protože není příliš zadlužená. Pokles ceny ropy přináší velkou výhodu zejména v tom, že se jedná o levnější vstupní surovinu. Unipetrol navíc letos po osmi letech schválil dividendu ve výši 5,52 koruny za akcii. Další příležitost vidí Patria v cenných papírech sázkové společnosti Fortuna či u výrobce cigaret Philipa Morrise, kde je nabízen sedmiprocentní dividendový výnos. Naopak nejsou doporučovány regionální banky, kterým by mohl přitížit převod hypoték ve švýcarských francích na domácí měny.

Dividendové trhy vedou

Zaměření se na dividendové akcie doporučuje i senior portfolio manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku Petr Zajíc. V době větší nejistoty a volatility překonává jejich výše i širší trh. Podle Zajíce může brexit přinést další příležitosti i na rozvíjejících se trzích. Centrální banky budou pravděpodobně v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU držet déle uvolněnou měnovou politiku, než se původně očekávalo. Mnoho rozvíjejících trhů řeší více nízké sazby Fedu, než rizika, která přináší brexit.

Mimo akcií přináší příležitost k zisku i zahraniční měny. Odvážnější investoři by se mohli zaměřit přímo na britskou libru, která výsledky referenda pocítila asi nejvíce, když se propadla na nejslabší úrovně vůči dolaru za posledních třicet let. Stejně tak je libra levná i vůči euru. Měnový stratég ING Petr Krpata pracující v londýnské City řekl, že podle jejich modelů je britská měna podhodnocena vůči euru až o 15 %. Zároveň panuje i velká politická nejistota a vhodná příležitost pro nákup libry ještě přijde. Až se situace uklidní, mohla by podle něj posílit také švédská koruna či maďarský forint. Naopak investice do polského zlotého není podle Krpaty příliš dobrým krokem.

Aleš Prandstetter, který je hlavním investičním stratégem ČSOB Asset Management, se přiklání k tomu, že brexit by se mohl stát zajímavou investiční příležitostí v případě, kdy britští a unijní politici zvládnou komunikaci v dalších dnech a týdnech. V současné chvíli není datum vystoupení Velké Británie z EU či náznak toho, jak budou další vztahy vypadat, vůbec známé. Je však poměrně velká šance, že ekonomické dopady na zbytek unie nebudou velké a pro Británii nikterak závažné.

Jestliže bude libra oslabena více než jen několik dní, mohli by cizinci v Británii získat příležitost pro výhodné nákupy nemovitostí, levnějších dovolených či prodloužené víkendy spojené s nakupováním.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *