RSJ chystá rozšířit své podnikatelské aktivity

Společnost RSJ hodlá v letošním roce směřovat své aktivity do obchodů s akciemi, pojišťovnictví nebo do nemovitostí. Dva prestižní projekty RSJ v oblasti realit jsou již na velmi dobré cestě. Hotel na Zanzibaru by měl začít fungovat v létě 2017 a dům v Revoluční ulici v Praze by měl být postaven do dvou let.

Do dvou let by měl v Revoluční ulici v Praze stát nový dům od společnosti RSJ.

Do dvou let by měl v Revoluční ulici v Praze stát nový dům od společnosti RSJ.

Podle řídícího partnera české investiční skupiny RSJ Libora Winklera byl rok 2015 pro společnost nejtěžší v posledních pěti letech. Mohlo za to stálé oddalování zvyšování úrokových sazeb v USA, celé situaci nepomohla ani řecká krize či problémy v Číně a propad cen ropy. Nulové sazby a očekávání, že se dlouho ani zvedat nebudou, mají za následek méně peněz kolujících na trhu. S tím souvisí i to, že nejsou tolik potřeba zajišťovací obchody, na které se společnost specializuje. Pro letošní rok tedy doufají v lepší a větší aktivitu na trhu od prodejců i nakupujících, než v roce 2015. V loňském roce byly hodně špatné především klíčové kontrakty založené na evropské mezibankovní sazbě EURIBOR. Společnost, ve které je Winkler zároveň i jedním z hlavních akcionářů, zobchodovala celkově na trzích jen o procento víc kontraktů než v roce 2014. Ani zdaleka se tak nepřiblížila k roku 2013, který byl velmi úspěšný. Příjmy i zisky se u RSJ dále pohybují v řádu desítek milionů korun. V letošním roce má skupina v plánu přemístit se i na jiné trhy, než ty, na kterých figuruje nyní (obchody s úrokovými sazbami, dluhopisy a měny).

Evropské trhy

Společnost se nyní chce více zaměřit na akcie. Mluví se o tom již delší dobu, ale teprve nyní má přijít k vlastní realizaci. Winkler řekl, že čekali, jak dopadne pro všechny obchodníky zásadní regulace finančních nástrojů MIFID II u akcií. Nejdříve se chtějí soustředit na evropské akcie a v případě úspěchu pokračovat i s Amerikou. V plánu jsou i investice do komodit (energie, ropa). K průniku na nový trh bude RSJ přijímat několik desítek nových pracovníků. Dnes v sídle společnosti v pražském Florentinu pracuje 80 lidí.

Nemovitosti

Společnost se také v poslední době mimo obchodování na finančních trzích soustředí na investice do jiných aktiv, zejména do nemovitostí. Podle Winklera dosud burzovní obchodování platilo na nové investice, některé už začínají pomalu vydělávat samy na sebe. Zmínit je možné například pivovar v Děčíně nebo projekt Algamo v Mostku. Zde se pěstují řasy, z nichž se má později extrahovat astaxanthin, který je nejsilnější známý antioxidant. V souvislosti s tímto projektem byla vybudována i elektrárna na biomasu. K výnosům by mohly začít přispívat i další nemovitosti. V Praze a Brně společnost prodala všechny byty ve svých bytových domech, pokračuje se ve výstavbě hotelu v Zanzibaru, který by měl začít fungovat v létě 2017. Do dvou let by mohl stát dům v Revoluční ulici v Praze.

V nejbližších několika letech jsou v plánu investice do projektů za cca šest miliard korun. Nejedná se jen o reality či nákup půdy, ale i investice do léčby cukrovky nebo technologických start-upů přes fondy Credo Ventures a Evolution.

Pro nejbližší období je cílem najít tzv. defenzivní nemovitosti. To jsou hotely, kanceláře nebo obchodní centra, jež nesou poměrně jistý výnos z pronájmů, a tudíž nepředstavují velké riziko. Společnost se již zúčastnila několika výběrových řízení na takovéto nemovitosti. Čelí však velkému tlaku ze strany investorů z Číny a Ruska, kteří konkurují lepšími cenami.

Nově se chce letos RSJ také soustředit na trh pojišťovnictví. Mělo by jít o tzv. peer to peer koncept, kdy se klienti budou jistit sami přímo mezi sebou. Nebude tak potřeba prostředník v podobě kanceláře. Pojišťovna by měla začít fungovat již v první polovině tohoto roku.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *