Řecká burza se znovu otevře investorům

Athénská burzaŘecký akciový trh by se měl konečně po měsíci znovu otevřít. Agentuře Reuters sdělil tuto skutečnost předseda řecké komise pro kapitálové trhy Konstantinos Botopulos. Otevřít by se mohly ve středu nebo ve čtvrtek.

Aténský trh je zavřený již zhruba měsíc. Pro řecké investory však stále budou platit určitá omezení. Podle Botopulose se sejde komise ve středu ráno, aby rozhodla, kdy přesně bude burza otevřená. Předseda také prohlásil, že tento plán na znovuotevření akciového trhu nejdříve schválila Evropská centrální banka (ECB), musel v sobě ovšem zahrnovat i omezení pro investory. Pro znovuotevření burzy je nutný ještě příslušný dekret řeckého ministra financí.

Omezení pro investory trvá

Na akciovou burzu budou dál uvaleny restrikce, tedy omezení týkající se výběrů. Ty se budou týkat pouze řeckých investorů. Jejich účel je jednoznačný. Mají zabránit odlivu kapitálu z řeckých bank. Podle vyjádření obchodníka z makléřské společnosti Beta Securities v Aténách by bez restrikce mohlo mnoho Řeků vybrat své vklady a přeměnit je na akcie.

Akciová burza v Aténách je uzavřena již od 29. června, kdy byly zavřeny i řecké banky. Stalo se tak v důsledku řecké dluhové krize. Banky otevřely již minulé pondělí, ale stále jsou omezeny výběry peněz z účtů.

Původně se měl řecký akciový trh otevřít již v úterý, komise se však sejde až ve středu ráno, a proto otevření nebylo možné.

Atény se v polovině měsíce července dohodly se zeměmi eurozóny na nové finanční pomoci, která má čítat až 86 miliard. Tato pomoc je ale podmíněna ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Konečně dohoda zatím ještě není úplně jasná. Mají o ni jednat mezinárodní věřitelé s řeckými představiteli v Aténách v nadcházejícím týdnu.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *