Za rok by měla být zavedena účtenková loterie

Od roku 2017 by mohla v České republice začít fungovat účtenková loterie, která již nyní existuje v Chorvatsku či na Slovensku. Loterie má spustit další fázi elektronické evidence tržeb. Od listopadu letošního roku má ministerstvo financí v plánu spustit velkou kampaň, která má právě podpořit elektronickou evidenci. Stát bude více než 28 milionů korun.

Podle průzkumu společnosti STEM přijímá většina lidí v Česku EET kladně.

Podle průzkumu společnosti STEM přijímá většina lidí v Česku EET kladně.

Na příští rok plánuje ministerstvo financí spuštění účtenkové loterie, která přímo souvisí s elektronickou evidencí tržeb. Ta by měla lidi přimět k tomu, aby při placení chtěli od podnikatelů účtenku z pokladny. Tuto skutečnost oznámil ministr financí Andrej Babiš na úterní tiskové konferenci. Loterie by měla být spuštěna od března 2017. Účtenkové loterie se lidé většinou zúčastňují na základě zaslané účtenky nebo údaje, který bude povinně uváděn na účtence. Babiš uvedl, že účtenkovou loterii by chtěli zavést příští rok. Podle něj o ni mají lidé velký zájem, a proto by mohla mít úspěch. Zatím vláda hodnotí parametry pro možné přijetí herního plánu a v plánu je spuštění k 1. březnu 2017. Na toto datum je plánováno i spuštění další fáze elektronické evidence tržeb. Již dříve byla loterie zavedena například v Chorvatsku, Slovensku či Slovinsku. Zákazníky by celá loterie měla motivovat, aby vyžadovali od podnikatelů pokladní doklad. V zemích, kde loterie již probíhá, byla hlavní výhrou většinou peněžitá odměna nebo i věcné ceny. Přesné parametry v ČR zatím nejsou známé.

Na podporu kampaně EET je připraveno 28 milionů

Mimo účtenkové loterie se chystá i masivní reklamní kampaň na podporu elektronické evidence tržeb (EET), která má stát více než 28 milionů korun. Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček uvedl, že informační kampaň bude cílená na širokou veřejnost pro běžné občany i pro podnikatele. Bude probíhat on-line, v televizi, tisku i rádiu. Přes léto nebude tak markantní, ale od září se rozjede na plno a potrvá až do listopadu. Mezi hlavní hesla kampaně patří především slogan „Férově pro všechny“. Podle ministra financí je jejím cílem hlavně přesvědčit veřejnost, že z EET vyplyne lepší výběr daní a tyto peníze se budou moci investovat třeba do platů učitelů či vojáků. Dle vyjádření ministra funguje již EET v šestnácti zemích Evropské unie. Pro stát by měla přinést 18 miliard korun ročně. Účtenková loterie by měla lidi motivovat k braní účtenek, aby neměli pocit, že si ji musí brát povinně.

Průzkum spokojenosti populace s EET

Společnost STEM prováděla na pokyn ministerstva financí průzkum, který měl ukázat, jak se lidé dívají na novou daňovou povinnost pro obchodníky. Podle výsledků je elektronická evidence přijímána kladně, a to nejen voliči koaličních stran, ale i kritiků EET, což jsou samozřejmě ODS a TOP 09. Mezi voliči ANO a ČSSD dosahuje podpora EET kolem 80 procent. U voličů opozice se jedná zhruba o polovinu. Výzkum byl proveden v polovině května, proto lze konstatovat, že údaje jsou velmi aktuální. Dotazováno bylo šest tisíc respondentů, což značí poměrně kvalitní zhodnocení situace, jak uvedl Jan Hartl z agentury STEM. Slosování pokladních účtenek nevadí třem čtvrtinám dotazovaných. Na lepší výběr daní od obchodníků prý věří dvě třetiny populace a v dobrou morálku věří asi polovina. Druhá polovina se vyjadřuje spíše negativně.

Ve svém vyjádření poděkoval ministr Babiš obchodníkům za odevzdaná kontrolní hlášení a omluvil se malým podnikatelům a podotkl, že po komunikaci s různými firmami si myslí, že u malých a středních firem jsou náklady tolerovatelné, ovšem u těch nejmenších to může být problém. Zároveň také prohlásil, že je otevřen debatě.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *