Čína se rozhodla pozastavit vydávání nových akcií

cinsky-yuanDle zpráv z deníku The Wall Street Journal se Čína rozhodla pozastavit vydávání nových akcií a založit fond pro stabilizaci trhu. Reaguje tak na velké oslabení čínských akcií o více než deset procent v posledním týdnu. Nová opatření prý odrážejí rostoucí obavy čínské vlády, aby se nerozšířila panika na akciovém trhu i do dalších částí ekonomiky.

Na svých internetových stránkách informuje deník The Wall Street Journal o pozastavení vydávání nových akcií Čínou a o jejím plánu založení fondu pro stabilizaci akciového trhu. Je to reakce na rozsáhlý výprodej akcií v posledních třech týdnech.

Jen od poloviny června dosáhla ztráta čínských akcií téměř 30 %. Nová opatření odrážejí rostoucí obavy čínské vlády, že panika na akciovém trhu by se mohla dále šířit hlouběji do čínské ekonomiky. Velké čínské makléřské společnosti přislíbily, že koupí akcie v hodnotě nejméně 120 miliard yuanů (což činní skoro půl bilionu korun), aby pomohly akciový trh stabilizovat. Tyto akcie nakoupí z vlastních prostředků.

Peking učinil několik opatření na podporu akciového trhu již dříve, včetně snížení úrokových sazeb. Bohužel se mu však zatím nepodařilo zastavit pokles cen akcií. Index CSI300, ve kterém je zahrnuto 300 největších firem, které obchodují v Šanghaji a Šen-čenu, se v pátek propadl o 5,4 % a za celý týden přišel o 10,4 %.

Vyšetřování manipulací na čínském akciovém trhu

V pátek také oznámila čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC), že začalo vyšetřování podezření na manipulace na čínském akciovém trhu. Komise vyšetřuje investory spekulující na pokles cen akcií. Informoval o tom list China Daily. Výprodej na trhu začal poté, co se ceny čínských akcií více než zdvojnásobily v období od listopadu do poloviny června. Za tímto růstem, podle spekulací, stáli drobní investoři, kteří nakupovali akcie za vypůjčené peníze.

Čínská ekonomika se potýká se slábnoucím růstem již delší dobu. Loni stouplo HDP o 7,4 %, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Od roku 1998 tak poprvé zaostal růst druhé největší ekonomiky světa za vládním cílem, který počítal s růstem 7,5 %. V dalším roce se navíc počítá ještě s větším zpomalením růstu.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Čína se rozhodla pozastavit vydávání nových akcií

  1. Petroň říká:

    Aspoň díky tomu zase roste cena bitcoinu :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *