Akcie evropských burz kvůli Řecku prudce klesají

Akcie na evropských trzích zahájili nový týden obchodování prudkým poklesem. Hlavní burzovní indexy ve Frankfurtu, Paříži, Miláně a Madridu ztrácely v pondělí ráno více než čtyři procenta. Postupně se ztráty o něco zmírnily, ale úterní den pokračuje dalšími poklesy.

Akcie na evropských trzích klesají

Akcie na evropských burzách oslabují kvůli prohlubující se krizi v Řecku

Investoři reagují na vývoj řecké dluhové krize a možnost, že země vyhlásí bankrot a odejde z eurozóny. Ani burze v Praze se propad akcií nevyhnul. Oproti pátečnímu závěru ztrácela burza více jak tři procenta. Západoevropský index TFSEurofirst 300 začal poklesem o 2,4 procenta. Užší index eurozóny Euro Stoxx 50 ztrácel 3,3 procenta. Na propad měly vliv především akcie bank ze zemí jižní Evropy.

Výrazný pokles i na pražské burze

Pokles zaznamenal i pražský index PX, který se od pondělního rána propadl o 30 bodů na 964,57 bodu. Tímto propadem klesl na nejnižší hranici od letošního února. V Praze klesaly všechny hlavní tituly o více než pět procent, například rakouská Erste Group, pod kterou patří Česká spořitelna nebo pojišťovna VIG. Více jak tři procenta odepsal Unipetrol a o více než dvě procenta hlásil pokles Philip Morris. Komerční banka, spadající pod mateřskou Société Générale, která nedrží žádné řecké státní dluhopisy, spadla o 1,33 procenta, cenné papíry ČEZ o 1,47 procenta. Ve srovnání s předchozím týdnem ztrácela i česká měna, k euru o čtyři haléře na 27,28 CZK a k dolaru o dvacet haléřů na 24,64 CZK.

I další trhy ve střední Evropě otevírají v červených číslech. Varšavská burza, největší v regionu, začala poklesem o více než tři procenta. Podle člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala by na českou ekonomiku řecká finanční krize dopadnout neměla. Dle jeho mínění ukázaly zátěžové testy dostatečně, že český finanční sektor je odolný.

Propad na asijských burzách

Dramatický vývoj událostí okolo Řecka, reagovaly i asijské burzy. O jedno až tři procenta klesly indexy v Tokiu, Soulu, Singapuru, Sydney nebo Tchaj-wanu. Velké ztráty hlásí řecké firmy, které obchodují na burzách ve Spojených státech. Například index Global FTSE Greece vykazoval předběžný pokles okolo 14 procent.

Po zahájení obchodování v Asii oslabil také kurz eura, který se vůči dolaru propadl pod 1,10 USD na 1,0955 USD. Později se měna stabilizovala a pohybovala se kolem 1,1010 USD. Zpevnily naopak měny jako je švýcarský frank, japonský jen nebo americký dolar.

Většina investoru až do pátku minulého týdne předpokládala, že Řecko se s mezinárodními věřiteli nakonec dohodne tak, aby země mohla dál splácet své dluhy a zůstat v měnové unii. Zvrat, který nastal o víkendu, ovšem výrazně zvýšil riziko tzv. Grexitu, tedy odchodu Řecka z eurozóny. Toto riziko tak nyní musí trhy mnohem více zahrnout do svých cen.

Lze i na poklesu akcií vydělat?

Dnešní finančí deriváty CFD umožňují vydělávat i na poklesu jednotlivých akcií či celých indexů. Vyzkoušejte si založit zkušební účet u brokera ETX Capital, kde si vyzkoušíte, jaké to je spekulovat i na pokles akciových indexů. Broker nabízí více jak 5000 instrumentů, ze kterých většinu tvoří celosvětové akcie. Zkušební, či rovnou reálný účet u ETX Capital si můžete založit zde, popřípadě zde si můžete přečíst nači recenzi o ETX Capital.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *