Cena Ropy – Graf naznačuje růst v 2015

Aktuální cena ropy graf

Zajímá vás, jak vypadá ropa na světových trzích právě teď? Přinášíme vám ve spolupráci s Plus500 živý graf přím z burz. Můžete si přepínat i jednotlivé časové úseky, od 5 minut do týdenního zobrazení.

Cena ropy v roce 2015

Ropa vstupuje do nového týdne s cenou přes 49 dolarů za barel a začíná se odrážet od svých minimálních hodnot na 44 dolarech před několika dny.

Ropa se začala v roce 2015 obchodovat až 2. ledna a to na částce 50.55 dolarů za barel. Tento kurz následoval dlouhodobý sestupný trend ceny ropy, když se propadal z prosincových 65 dolarů za barel, listopadových 80 dolarů za barel a říjnových 90 dolarů za barel.

Poptávka po ropě, resp. její celosvětová spotřeba, sice stále ještě není příliš silná a producenti jako OPEC, USA a Rusko svoji nabídkou poptávku převyšují, což tlačí na pokles cen, ovšem donekonečna ceny klesat nemohou.

Cena ropy na grafu pohledem technické analýzy

V naší oblíbené obchodní aplikaci Plus500 jsme trochu analyzovali vývoj ceny ropy z grafu přes technickou analýzu. Použili jsme hodinový graf, do kterého jsme zakreslili klasickou lineární regresi se 72 hodinovou (tj. 3 denní) periodou.

Jako podpůrný instrument je rychlý stochastic, s 1 denním sledovaným obdobím (tj. 24 hodin) a 2 denním průměrem (tj. perioda 48 hodin). Následující obrázek shrnuje celou situaci:

Graf ceny ropy v roce 2015

Bude rok 2015 ve znamení růstu ceny ropy? Zatím je předčasné to tvrdit na 100%, ale technické indikátory nám pomáhají uvěřit, že tomu tak bude.

Jak celý graf přečíst, aby mu bylo rozumět? Zelená křivka v horní polovině grafu je lineární regrese, která z historických cen (v našem případě z posledních 72 hodinových záznamů) odhaduje na budoucí cenu. Pokud je modrá křivka (cena ropy) nad zelenou křivkou (lineární regrese), znamená to, že je vyšší, jak v průměru v předchozím období a dochází k růstu, který bude nějakou dobu pokračovat, než dojde k protnutí a určité korekci (poklesu). Právě teď došlo k protnutí ceny ropy a lineární regrese a byl nastolen určitý růst, který může trvat několik dnů a přehoupnout se přes 50 dolarovou hranici.

Na nižší polovině grafu ceny ropy je zapnutý ukazatel stochstic, který se řadí mezi oscilátory.
Dává relativně velké množství signálů, i když my jsme si jej značně zpomalili. Stochastic svým posledním protnutím (úplně vpravo na grafu) potvrzuje rostoucí trend ceny ropy, avšak zároveň ukazuje, že je již v pásmu překoupenosti a tudíž by mohlo dojít ke korekci. To je však patrné i z lineární regrese nahoře. V této fázi se však stochastic může nacházet i několik dnů, takže by se dal brát spíše jako potvrzení růstu pro nejbližší jeden až tři dny.

Graf historické ceny ropy

Graf vývoje ceny ropy od roku 2008

Historický vývoj ceny ropy od roku 2009, kde je vidět propad až k 37 dolarům za barel v roce 2009 a poté mohutné oživení trhu

V roce 2009 dosahovala cena ropy podobně nízkých hodnot, kdy se dokonce dostala na několik týdnů i ke 37 dolarům za barel. Přestože byla v roce 2009 cena ropy ještě levnější, než dnes, je třeba se dívat na kontext věcí.

Vliv Ruska na cenu ropy

Dnes je ruská ekonomika ve velice špatném stavu kvůli zahraničním sankcím a rubl stojí 2x tolik dolarů, nežli v roce 2009. Přestože pro většinu ruské ekonomiky je toto velice špatně, zdražuje jí to dvojnásobně import a ohrožuje kvůli zahraničním spekulantům, tak pro exportéry je jsou toto velice dobré časy.

A jelikož se Rusko podílí na produkci ropy téměř 15%, neboli téměř 1/6, je významným hráčem, který má vliv na cenu ropy. Prodej ropy tvoří pro Rusko významný zdroj do státního rozpočtu a více jak 70% všech jeho exportních příjmů. Platební bilance je v Rusku dlouhodobě kladná, minulý rok vyvezlo o 20% více, nežli dovezlo. Tím pádem ruští ropní exportéři dostávají za ropu sice méně v dolarech, ale na druhou stranu, za tyto dolary dostanou 2x více rublů, nežli v roce 2009.

Ruský ropný průmysl je nyní tedy nejšťastnější na světě a je logické, že nechce snižovat produkci a určitě nemá ani zájem na dalším pádu ceny ropy. V USA a v OPEC již tak šťastni nejsou.

Graf zobrazující jednotlivé země dle jejich podílu na produkci celosvětové ropy.

Graf celosvětových podílů na produkci ropy jednotlivých zemí. Rusko je na první místě produkující více jak 15% celosvětové ropy.

Jak je tedy možné, že rubl je stále tak nízko? Dle našeho názoru si ruští exportéři nechávají platby v dolarech a nesměňují je nyní do velice volatilního rublu, avšak jakmile začnou směňovat, bude to velice silný tlak na pokles ceny rublu v dolarech.

Lze na pohybech ceny ropy vydělat?

Možná patříte mezi ty, kdo mají pohyb ceny ropy vlastní názor a možná se i často trefíte. Pokud vás napadlo, že by bylo dobré vyzkoušet si obchodovat na finančních trzích, vězte, že dnes je to jednodušší, než kdy předtím.

Online broker Plus500 (na kterého jsme psali recenzi zde: Plus500 recenze) nabízí všem novým obchodníkům, kteří se zdarma zaregistrují přes náš odkaz, 500 Kč na obchodování s ropou bez nutnosti vkladu. Stačí kliknout na odkaz níže, zvolit “Skutečné peníze”, vložit email, heslo a telefonní číslo, po jehož ověření SMS zprávou dostanete 500 Kč. S těmito skutečnými penězi můžete začít obchodovat s ropou a díky finanční páce 1:152 za ně můžete nakoupit či prodat asi 50 barelů. To není špatná nabídka, uvážíte li, že získat těchto 500 Kč trvá asi 2 minuty, co myslíte?

>>> Získat 500 Kč na obchodování s ropou v Plus500 < <<

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *