Dvacet nejvýše úročených zahraničních měn

Dvoutýdenní repo sazba ČNB na technické nule 0.05%, běžné účty úročeny ještě méně a spořící účet málokdy nabídne více, jak 1,5%. Toto je obrázek nejen České republiky, ale i většiny tzv. západních ekonomik snažících se oživit investice a spotřebu. I dnes však existují země, které nabízí „pohádkové“ úroky s přijatelným politickým rizikem. Prohlédněte si srovnání 20ti nejúročenějších zahraničních měn k březnu 2015.

Následující tabulka ukazuje základní úrokové míry stanovené centrálními bankami v jednotlivých zemích. Hned ekonomik nabízí dvouciferné roční úročení peněz.

PořadíZeměMěnaÚroková míra
1BěloruskoBYR25.00%
2VenezuelaVEF19.96%
3UkrainaUAH19.50%
4RuskoRUB15.00%
5ArgentinaARS14.73%
6MoldávieMDL13.50%
7BrazílieBRL11.75%
8LibanonLBR10.00%
9PakistanPKR9.50%
10EgyptEGP8.75%
11IndieINR7.75%
12IndonézieIDR7.50%
13TureckoTRY7.50%
14VietnamVND6.50%
15Sri LankaLKR6.50%
16TaiwanTWD6.00%
17Jižní AfrikaZAR5.75%
18KazachstánKZT5.50%
19ČínaCNY5.35%
20IslandISK5.25%

Rekordmanem je Bělorusko s 25% úrokem. Tato země, ve které vládne korupce a diktatura je však zatížena silným politickým rizikem a také znehodnocováním kurzu měny. Za posledních 10 let ztratil běloruský rubl téměř 90% své hodnoty.

Hned za Běloruskem následuje Venezuela s extrémně levicovým prezidentem Nicolasem Maduro, který nemá zrovna vřelé vztahy se západem a občas dostává bláznivé nápady. I zde je vysoký úrok vykoupen vysokým politickým rizikem. Podobně je na tom i Argentina s 5. nejvýše úročenou měnou na světě.

Specifikum je nyní Ukraina a Rusko, kdy obě země jsou sice vysoko úročené, ale politické riziko je zde vzhledem k stále trvajícímu konfliktu extrémně vysoké. Za relativně příznivý úrok drží investor měny, které za poslední rok ztratily proti dolaru přes 50% v případě rublu a téměř 70% v případě hřivny. Investice do těchto měn je vysoce riziková, ale pokud si někdo myslí, že například ruský rubl se již dál propadat nebude a časem se vrátí na hodnoty ke 30 rublům za dolarů, může výhodně vydělat jak na úrokovém zisku, tak i apreciací měny.

Nejvýše úročené měny

Nejvýše úročené měny

Země stylu Moldávie, Pakistán a Egypt jsou nadějné rozvojové ekonomiky, které mohou v horizontu 10-20 let značně proměnit svoji tvář a investory lákají právě na vysoké míry výnosnosti kapitálu.

Zajímavou investiční příležitostí je také Turecko, které je poměrně vyspělé a nabízí 7,5% zhodnocení vlastní měny při finanční úložce u centrální banky.

K Asijské části světa, zejména na Čínu, jsou dnes upírány zraky mnoha investorů a tamní ekonomiky jako Taiwan, Vietnam, Sri Lanka, Indonézie ale i Kazachstán nabízí oproti evropským zemím několikanásobně vyšší úročení vlastní měny a pro řadu investorů akceptovatelné riziko.

Zejména Čína s 5,35% je pro spoustu investorů dobrým cílem a je vidět u řady zahraničních korporací, že se nebojí v Číně stavět multimiliardové továrny. Dnes se na Čínu začíná pohlížet jako na Ameriku 21. století, avšak úroková míra je v USA momentálně 0.25%, což je 21x méně, nežli v Číně. Je však riziko investování v Číně 21x takové, jako v USA? Navíc je dlouhodobě známý tlak na apreciaci Čínského Yuanu a jakmile se to stane, investoři vlastnící Yuan budou počítat své získy dvojnásob. Jediný problém při investování do Čínské měny je její omezená směnitelnost za zahraniční měny.

Kdo by dnes chtěl investovat do Čínského Yuanu, má možnost využít speciálního investičního instrumentu CNH, což je offshorová verze čínského Yuanu představená Hong Kongskou Monetary Authority a Čínskou lidovou bankou a je určena speciálně pro zahraniční investory, kteří chtějí nakupovat Yuany. Nakupovat offshorový Yuan je možné například u Švýcarské banky Dukascopy bank, popřípadě její evropské pobočky Dukascopy Europe. Při nákupu Yuanu za Dollary dostává investor od Dukascopy denně i úrok.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Dvacet nejvýše úročených zahraničních měn

  1. Martin Šťastný říká:

    Co si myslíte o čínském yuanu? Má cenu do něj skutečně investovat? Slyšel jsem, že až to čínská lidová banka pustí, bude to velké, skokové zhodnocení třeba i o 30%.. to by nebylo špatné, zvlášť, pokud tam bude člověk s pákou. Kde investujete vy případně?

  2. Stefan Filo říká:

    Má sci-fi představa v rámci rapidní ho zvyšování obchodních aktivit Ruska s Čínou, jest vytvoření společné nové měny, podložene zlatem. Copak by to udělalo s okolními státy v Asii a co s dolarem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *