Hypotéky jen pro vyvolené. Banky chystají další zpřísňování

Pokud se chystáte žádat o hypotéku, udělejte to co nejdříve. I když se vám možná už teď zdají podmínky získání příliš náročné, vězte, že bude ještě hůř. Podle vyjádření České národní banky se poskytování tohoto úvěru ještě zpřísní. Úroková sazba hypoték roste, cena bytů taktéž a banky své peníze půjčí jen někomu.

Nový dům na hypotéku si může dovolit čím dál méně lidí.

Nový dům na hypotéku si může dovolit čím dál méně lidí.

Podle šetření ČNB došlo v prvních třech měsících letošního roku ke zpřísnění podmínek pro získání hypotéky ze strany bank. A tento trend není u svého konce. Ve druhém čtvrtletí se podmínky mají ještě zpřísnit. Nefinančním podnikům by se ale úvěry a podmínky pro získání příliš měnit neměly. Podle ČNB je důvod, proč na hypotéku čím dál méně lidí dosáhne jednoduše v tom, že ještě dochází k dokončování implementace nových opatření, které vydala Centrální banka.

Menší zájem o hypoteční úvěry

V minulých letech byl zájem o hypotéky enormní. Po změně podmínek začal pomalu opadat. Důvodem je také nárůst cen residenčních nemovitostí. Lidé nyní na hypoteční úvěr nedosáhnou často proto, že nemají našetřenou potřebnou částku, a také sítem bank neprojde čím dál větší počet žadatelů. V únoru bylo sjednáno 7 446 hypoték, což je v porovnání s předchozími měsíci nejméně. Nižší počet hypoték byl naposledy v únoru 2015. Banky se nedomnívají, že by se poptávka domácností měla ve druhém čtvrtletí nějak rapidně snižovat nebo zvyšovat. Poptávka nefinančních podniků by se mohla zvýšit podobně jako na začátku letošního roku.

I přes přísná kritéria a rostoucí sazby je o hypotéky stále ještě dost vysoký zájem. Do budoucna se očekává spíše stagnace. U firem se zatím nepočítá se zpřísňováním kritérií, protože je ekonomika v dobré kondici, a tak se zvyšuje i kvalita úvěrového zdraví. Ze strany klientů je očekáván růst poptávky po úvěrech, protože se zvyšuje zájem o investice. U fyzických osob a domácností to tak pozitivní není, protože začíná převládat opatrnost z čím dál větší regulace a zpřísňování podmínek při poskytování úvěrů.

Hodně lidí má v současné době potíže, aby získali hypotéku, a tak raději zůstávají v nájmu, i když úrokové sazby jsou stále ještě poměrně výhodné. Na nejvyšší číslo se vyšplhaly v roce 2008, kdy průměrná úroková sazba činila 5,8 procenta.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *