Hypotéky kvůli velké konkurenci opět zlevňují

I přes očekávání hypotéky stále zlevňují. Konkurence je veliká a banky pod jejím tlakem snižují úrokové sazby i na úkor svých marží. Dobře jsou na tom menší banky jako je Moneta Money Bank, Sberbank ši Wüstenrot. Oproti loňsku si polepšila Česká spořitelna, která je na tom nejlépe.

Zájem o hypotéky neklesá. Lidé stále chtějí bydlet raději ve vlastním. Nahrávají tomu i snižující se úrokové sazby.

Zájem o hypotéky neklesá. Lidé stále chtějí bydlet raději ve vlastním. Nahrávají tomu i snižující se úrokové sazby.

Od začátku roku hypotéky podražovaly kvůli novým omezením. Nyní ale zase začaly úrokové sazby klesat a zájemci o koupi nemovitosti mohou nyní získat úvěr mnohem výhodněji než v předchozích několika měsících. Banky musí bojovat o své tržní podíly a v prvním čtvrtletí se velikost podílu u mnohých bank zajímavě vyvíjela.

Už minulý týden v reakci na výsledky zlevnila Air Bank své hypotéky, v pondělí snížila úroky i Hypoteční banka, UniCredit Bank a Wüstenrot. Podle odborníků budou následovat tento trend i další banky. Chtějí získat nové klienty a také ty, kterým bude letos končit fixace, a mohou klidně přejít k jiné bance bez sankcí. A letos jich má být podle statistik rekordní počet.

V dubnu se průměrná sazba pohybovala kousek nad dvěma procenty, jak vyplývá z ukazatele Fincentrum Hypoindex. Ten sleduje všechny hypotéky, které byly poskytnuté v daném měsíci. Šéf společnosti Golem Finance Libor Ostatek řekl, že v následujícím období očekává snižování úroků i v dalších institucích. Snížení by se podle něj ale mělo týkat jen hypoték do 70 či 80 % hodnoty nemovitosti. Po zpřísnění platném od dubna mohou banky poskytovat hypotéku nad 80 % jen do 15 % z objemu nových hypoték za jedno čtvrtletí. I tak to ale může být maximálně 90 % hodnoty nemovitosti a zbylých 10 % si žadatelé musí doplatit z vlastních zdrojů.

Jak si vedly v prvním čtvrtletí banky

V prvním čtvrtletí si nejlépe v oblasti hypoték vedla Česká spořitelna. Po osmi letech tak dokázala porazit skupinu ČSOB, která spadá pod Hypoteční banku. Česká spořitelna zaznamenala v tomto období meziroční nárůst nových hypoték o 61 %. Svůj tržní podíl tak navýšila o 7 % na 33 %. Skupina ČSOB zaujímá podíl 30 %.

Oproti loňsku zaostala Komerční banka, které spadl tržní podíl o 8 % na 16 %. O takřka 4 % se propadla Raiffeisenbank. Velmi se dařilo menším bankám. Moneta Money Bank zaznamenala významný nárůst o 486 % a Sberbank o 113 %. Solidní růst zaznamenala i UniCredit Bank.

Spořitelna i ostatní banky neustále odkládaly zvýšení úrokových sazeb. Podle vyjádření České spořitelny za významný růst může i rychlý schvalovací proces hypoték, který banka garantuje. Její mluvčí Kristýna Havligerová prohlásila, že jsou díky rychlosti schopni uzavřít větší množství obchodů v poměrně krátké době.

Na našem hypotečním trhu jsou stále nejsilnější tři velké banky: Česká spořitelna, skupina ČSOB a Komerční banka, které za první čtvrtletí poskytly hypotéky takřka za 41,8 miliardy korun. To je celkem 78 % podílu na trhu. Tento podíl držely banky za stejné období i v loňském roce.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *