Kurz švýcarského franku skokově posílil o 20% proti euru

Vývoj kurzu franku proti euru

Zhruba před osmi hodinami šokovala švýcarská centrální banka svět, když uvolnila kurz švýcarského franku, uměle drženého nad hodnotou okolo 1.2 franku za euro. Na trzích zavládla panika a všichni začali nakupovat franky za eura, což způsobilo bleskové zhodnocení franku v eurech. Na trzích se během cca 15 minut ustanovila nová krátkodobá rovnovážná cena franku v eurech na hodnotě okolo 1,03 švýcarského franku za euro.

Graf švýcarského franku v eurech

Skoková apreciace kurzu švýcarského franku vůči euru z 1.2 na 1.03 během několika minut

Krátkodobě hodnota franku vůči euro byla dokonce na úrovni 0,89 franku za euro, což činilo z franku hodnotnější měnu, než měnu eurozóny. Tento stav trval však jen několik minut a brzo přišla rychlá korekce. Gratulace všem, kdo na těchto výrazných pohybech dokázali vydělat.

Zobrazení skokového vývoje hodnoty švýcarského franku za euro

Graf švýcarského franku za euro po upuštění od udržování měny nad 1.2 franku za euro

Švýcarská banka se rozhodla k tomuto nenadálému kroku po více jak tříletém období, kdy od září 2011 uměle držela kurz švýcarského franku nad hodnotou 1,2 franku za euro. Dále švýcarská banka snížila depozitní úrokovou míru z -0.25% na -0.75%. Prakticky tak každý, kdo si u švýcarské centrální banky uloží peníze, platí za tuto úložku peníze.

Vývoj kurzu švýcarského franku proti dolaru

Skokové posílení hodnoty švýcarského franku se nekonalo pouze na eurovém trhu, ale i na dolarovém. Kurz dolaru reagoval podobně chaoticky, když během několika minut ztratil 30% své hodnoty ve francích. Ze stabilních hodnot 1,03 franku za dolar propadl během cca 15 minut až na 0,73 franku za dolar. Následně se hodnota stabilizovala okolo 0,88 švýcarských franků za dolar, kde se pohybuje i nyní.

Graf vývoje hodnoty švýcarského franku proti americkému dolaru

Skokový propad hodnoty dolaru vůči švýcarskému franku a ustanované nové krátkodobé rovnováhy

Prognóza vývoje švýcarského franku

V tuto chvíli není vůbec jednoduché předpovědět, kde bude kurz švýcarského franku za hodinu, či dokonce zítra. Americký kontinent je právě uprostřed své obchodní seance a nová hodnota franku se začíná opět pohybovat nahoru i dolů. Brzy začnu vstávat investoři v Číně, Japonsku a Austrálii, kteří budou mít na vývoj kurzu také svůj názor.

Aktuální kurz švýcarského franku

Teorie efektivních trhů

Dnešním aktem švýcarské národní banky se potvrdila jistá skutečnost – a to, že trhy nejsou informačně efektivní. Kdo znáte teorii efektivních trhů, víte, že tato teorie praví, že trhy okamžitě reagují na všechny dostupné informace a ty diskontují v ceně. Dnes se však ukázalo, že ani nejslabší forma teorie efektivních trhů neexistuje, když trvalo zhruba půl hodiny, než se vytvořila alespoň jakási nová rovnovážná cena franku. Pokud by teorie platila, musela by být reakce mnohem rychlejší a bez dalších korekcí.

Popření teorie efektivních trhů je jistě dobrou zprávu pro všechny příznivce technické analýzy, jelikož ta je v přímém rozporu s teorií efektivních trhů.

Lze na švýcarském franku nyní nějak vydělat

Domnívám se, že situace je nyní velice nepřehledná a minimálně den bude trvat, než se ustanoví nová rovnováha.

Toto je samozřejmě chvíle, kdy jsou všichni intradenní obchodníci přilepeni u svých obchodních terminálů a snaží se profitovat na každém pohybu kurzu, avšak pokusit se určit další krátkodobý vývoj je v této situaci velice obtížné.

Každý však máme na vývoj kurzu švýcarského franku svůj názor a třeba právě ten váš je správný. Zkuste si, jaké to je obchodovat proti trhu, například v Plus500 nebo u TeleTrade. Výhodnou brokera Plus500 je skutečně jednoduché otevření učtu, které zabere asi 3 minuty a ještě uvítací bonus 500 Kč i bez nutnosti vkladu. TeleTrade bychom doporučili naopak všem zkušeným obchodníkům, jelikož funguje pod osvědčenou platformou MetaTrader.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Kurz švýcarského franku skokově posílil o 20% proti euru

  1. cohy říká:

    zdravím. Odkud máte ty grafy?

  2. Pingback:Alpari UK konkurz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *