Kvůli bouři Bill stoupla cena americké ropy WTI

Kvůli tropické bouři Bill se 16. června 2015 zvýšila cena americké lehké ropy West Texas Intermediat (WTI). Bouře zasáhla Texas, kde se nacházejí těžařská zařízení a rafinerie. Naopak zlevnila severomořská ropa Brent, kvůli neustávajícímu převisu nabídky nad poptávkou na světovém trhu.
Cena WTI vykazovala nárůst o půl procenta na 60,47 dolarů za barel. Cena Brentu se snížila o téměř 0,6 % a jeho cena se pohybovala okolo 63,755 dolarů za barel.

Ropa WTI

Růst ceny WTI ovlivnil nejen samotný hurikán, ale i fakt, že zásoby suroviny ve Spojených státech vykazují každý uplynulý týden stálý pokles. Podle analytiků dosáhl jen za minulý týden úbytek zásob 1,8 milionu barelů.

Na patnácti minutovém grafu jsou vidět bouřlivé změny ceny ropy WTI díky bouři. Nejprve průdký vzrůst, a poté ještě hlubší pokles způsobené nejasnou představou trhů o dopadu bouře na těžbu v Texasu. Následovaly ovšem dva prudké vzrůsty, potvrzující, že přecijen bouře napáchala škody.

Ropa WTI graf cenový skok

Cenové turbulence na americké ropě WTI díky zuřící bouři Bill

Graf ropy WTI

Aktuální vývoj ceny ropy WTI za poslední tři měsíce, Zdroj: www.investomanie.cz

Ropa Brent

Podle agentury Reuters zatím tropická bouře Bill nenarušila těžbu ropy v pobřežních vodách Texasu a pozornost odborníků nyní směřuje především k dopadům bouře na provoz rafinérií v Texasu, jehož omezení se stále ještě obávají.

Graf ropy brent

Aktuální vývoj ceny ropy Brent za poslední tři měsíce, Zdroj: www.investomanie.cz

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *