Ministerstvo financí a otevřená data pro veřejnost

Otevřená data ministerstva fiinancí

Náhled domovské stránky nového portálu ministerstva financí Otevřená data dostupného na adrese: http://data.mfcr.cz

V pátek 16.1.2015 spustilo ministerstvo financí nový webový portál Otevřená data, na kterém zveřejňuje řadu údajů, jak z běhu rezortu, tak i o subjektech, které například dohlíží.

Na portálu jsou zveřejňovány Daňové statistiky, Informace o výsledcích kontrol, které zahrnují i kontroly v oblasti duševního vlastnictví či zaměstnávání cizinců. Dále jsou zde údaje o makroekonomických predikcích ČR, fiskální výhled ČR, vývoj státního rozpočtu, monitor státní pokladny a report provozních nákladů MFČR.

Dále lze nalézt seznam smluv MFČR a také sekci zabývající se regulací hazardu. V té se veřejnost dozví o povolených technických hracích zařízeních, může dohledat obecné vyhlášky obcí regulující loterie či výsledky z provozování loterií a podobných her.

Náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht k tomu uvedl následující: „Jsme prvním ministerstvem v České republice, které se více otevírá občanům. Každý daňový poplatník má teď možnost si zkontrolovat, jak s jeho penězi ministerstvo hospodaří“. Zároveň dle jeho slov samotný vývoj portálu nezatížil příliš státní kasu, jak uvádí: „Toto nás stálo pouze práci kolegů a na otevřené platformě máme data. Nestálo to tedy skoro nic a přínos je pro veřejnost maximální“.

Zdali se nápadem inspirují i další ministerstva a česká veřejnost tak bude mít konečně jednodušší přístup k informacím není jisté, avšak ministerstvo dopravy o tom již přemýšlí. Nestačí než doufat, že se brzy přidají i další ministerstva. Konec konců, je nutné splnit požadavky EU a do roku 2015 mít všechny vládní dokumenty ve strojově čitelné podobě, přesně tak, jak jsou na dnes otevřeném portále data.mfcr.cz

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Ministerstvo financí a otevřená data pro veřejnost

  1. Petr Čása říká:

    Dobrý den.

    Odkaz na konci článku je nefunkční. Chybí písmenko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *