O2 roste a vydělává díky digitální televizi a mobilním datům

Od ledna do konce září zvýšil operátor O2 čistý zisk o osm procent na čtyři miliardy korun. Konsolidované výnosy 27,8 miliard korun byly na stejné úrovni jako v loňském roce. V letošním roce očekává firma čistý zisk mezi 5,1 a 5,4 miliardy korun.

O2 díky svým službám stále navyšuje zisk i počet svých klientů.

O2 díky svým službám stále navyšuje zisk i počet svých klientů.

Tyto informace uvedl operátor v úterý v tiskové zprávě a současně i potvrdil svou dividendovou politiku. Chce navrhnout výplatu 90 procent až 110 procent z letošního čistého zisku. Nad rámec výplaty dividendy má představenstvo v plánu navrhnout akcionářům rozdělení části emisního ážia ve výši čtyř korun na akcii. Nejedná se o jednorázovou výplatu, ale je to udržitelný způsob postupné výplaty celého emisního ážia v momentální výši 36 korun na akcii.

I když se tlak konkurence zvyšuje, a to hlavně v oblasti firemních zákazníků a státní správy, podařilo se podle generálního ředitele Tomáše Budníka udržet výnosy na úrovni loňského roku a o trochu zvýšit i provozní zisk. Výnosy operátora přitom ovlivňuje i negativní dopad nové regulace roamingu. Hlavní oblasti, které podporují růst, stále zůstávají u digitální televize O2 TV a v mobilních datech.

Roste počet zákazníků

Celkový počet mobilních zákazníků vzrostl o 11 tisíc na 4,921 milionu. Z toho počet klientů smluvních služeb vzrostl o 2,5 procenta na 3,33 milionu. Datový provoz se zvýšil o více než 80 procent zejména díky rozvoji vysokorychlostní mobilní sítě a nabídce tarifů s navýšeným množstvím dat. Roste i počet zákazníků využívajících internet v mobilu, zvýšil se o 15 procent na 1,74 milionu. Podíl chytrých telefonů v síti se zvýšil o 55 procent. Výnosy z mobilních služeb se nehýbaly a zůstaly na 14,3 miliard korun.

O 12 procent na 220 tisíc vzrostl také počet uživatelů O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení jiných poskytovatelů. Naopak počet internetových přípojek xDSL klesl o tři procenta na 774 tisíc. Z toho rychlejší VDSL využívá 60 procent domácností.

Nové tarify s neomezeným voláním do všem mobilních i pevných sítí po celé ČR z pevné linky, které byly společností představeny v lednu 2016, již využívají takřka všechny domácnosti i podnikatelé. O2 také přestaly klesat provozní výnosy z pevných linek a meziročně se zvýšily o 0,5 procenta na 8,6 miliardy korun. Budník uvedl, že je rád, že si nově nabízené služby zákazníci oblíbili a využívají je stále více.

Dceřiná firma na Slovensku zvýšila počet mobilních klientů o pět procent na 1,865 milionu. Její provozní výnosy stouply o půl procenta na 4,93 miliardy korun a provozní zisk klesl o tři procenta na 1,69 miliardy korun hlavně díky investicím do rozvoje podnikání v korporátním segmentu.

Majoritním vlastníkem O2 je v současnosti investiční skupina PPF. V loňském roce oddělila O2 sítě a datová centra do společnosti CETIN.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *