Vývoj ceny ropy

Aktuální cena ropy v Plus500 k 1.12.2014

Aktuální cena ropy v Plus500 k 1.12.2014

Vývoj ceny ropy ukazuje na déletrvající medvědí trh. I přes menší oživení, ke kterému došlo dnes, fundamenty naznačují, že cena bude klesat i nadále.

Ropa v Plus500

Ropa v Plus500


Ropa se v posledních dnech obchoduje pod hranicí 70 USD za barel, což je nejméně od května 2010. Na klesající ceně se hlavní měrou podílí tyto 3 faktory:

1) USA zvyšuje produkci domácí ropy na 7,5 milionů barelů denně, která je nejvyšší za posledních 30 let. Více se produkovalo jen během ropné krize v 70. letech, kdy produkce USA dosahovala k 10 milionům barelů denně. Nabídka americké ropy je však vyšší, než domácí poptávka a celosvětová poptávka neroste takovým tempem, jako nabídka americké ropy.

2) OPEC mění staré zvyky a přestože cena ropy nadále klesá, OPEC se nechystá snižovat svoji produkci, a naopak trvá na cíli 30 milionů barelů denně. Je to zřejmě tím, že pozice OPEC je rok od roku slabší. Dnešním největším producentem ropy je Rusko s více jak 10 miliony barelů denně, což dohromady s USA se 7,5 miliony barely je více, jak polovina produkce OPEC. OPEC tak již nemá takovou sílu hýbat trhem, že pomalu musí začít přebírat ceny, jaké na trhu panují a nikoliv je určovat.

3) Kurz amerického dolaru vůči euru i jiným světovým měnám roste, což se v případě trhu s ropou projevuje tím, že se cena ropy vyvíjí opačným směrem. Cena ropy se vyvíjí v souladu s teorií parity kupní síly. Nominální cenová hladina v USA i Evropské měnové unii zůstává relativně neměnná, avšak kurz amerického dolaru posiluje. To má však za následek pokles ceny ropy, jelikož cena ropy po přepočtu příslušným měnovým kurzem musí být stejná jak pro americkou ekonomiku, tak pro světovou. A pokud se pro svět stává americký dolar dražší, vzniká tlak na pokles ceny produktů obchodovaných v dolarech, tedy i ropy.

Bloomberg dokonce přichází s prognózou, že by se cena ropy mohla ocitnout až na 40 dolarech za barel.

Pokud chcete na vývoji ceny ropy vydělat, založte si obchodní účet u Plus500 a začněte s ropou obchodovat ještě dnes. Nové klienty čeká 500 Kč pouze za dvouminutovou registraci.

Kolik právě stojí ropa zobrazuje tento graf:

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *