Země OPEC se nedrží dohody a tlak na cenu ropy stoupá

Země spadající pod OPEC se nedrží své vlastní dohody o snížení těžby ropy. Nabídka se v červnu opět zvedla a ceny jsou pod tlakem.  Je paradox, že nejvíce ropy nabízejí ti, kdo se dohodli o snížení její nabídky. Dohodu dodržovaly v červnu země jen ze 78 procent.

Dohoda OPEC dokázala stabilizovat ceny ropy. Některé země ji ale nedodržují, a to vyvolává nedůvěru a opětovný tlak na ceny.

Dohoda OPEC dokázala stabilizovat ceny ropy. Některé země ji ale nedodržují, a to vyvolává nedůvěru a opětovný tlak na ceny.

V červnu se nabídka ropy na světovém trhu zvýšila. Nejvíce produkují Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ještě několik dalších zemí. Sjednaná dohoda se dodržovala nejméně za posledních půl roku. Na tuto skutečnost upozornila Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě.

V květnu země dodržovaly dohodu z 95 procent. V Saúdské Arábii, Kuvajtu, Kataru a Angole se striktní omezení produkce dodržuje. V Alžírsku, Ekvádoru, Gabunu, Iráku, Spojených arabských emirátech a Venezuele těžba rostla.

Každý měsíc klesá důvěryhodnost

Podle závěrů IEA se každý měsíc stane něco, co důvěru v nějaký pokrok na cestě k obnovení rovnováhy na světovém trhu, sníží. V červnu došlo nejen k prudkému nárůstu těžby v Libyi a Nigérii, ale zároveň i to, že morálka států, které se upsaly pod dohodu, byla nejhorší za posledních šest měsíců.

Dohoda zněla jasně. Do března příštího roku je nutné omezit těžbu ropy asi o 1,8 milionu barelů denně. Měl se snížit převis nabídky nad poptávkou. K tomu přispívá i růst těžby v USA. Dohoda neplatí pro Libyi a Nigérii. Na jejich produkci mají velký vliv dlouhé roky nepokojů. Těžba v těchto státech se zvýšila o 700 000 barelů denně dohromady. Pro jejich partnery, kteří se omezují o 1,2 milionu barelů denně, je tato situace velmi nemilá.

Po omezení těžby se ceny ropy drží na světovém trhu na 45 až 50 dolary za barel. V posledních týdnech je ale vyvíjen na ceny dost velký tlak, protože se zvedá těžba v USA. Podle IEA by měl silný růst poptávky ve druhé polovině roku 2017 a v roce 2018 urychlit posun k rovnováze.

Podle agentury se letos i v příštím roce zvýší poptávka o 1,4 milionu barelů denně. Průmyslově vyspělé země měly v květnu o 266 barelů více než je pětiletý průměr. V dubnu to bylo 300 milionů. Předběžné údaje ukazují na to, že v červnu došlo k dalšímu poklesu, ale ne příliš velkému.

USA, Kanada a Brazílie těžbu navyšují, ale nedávný pokles cen ropy by je podle analytiků mohl přinutit, ke změně jejich strategie a snížení těžby.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *