Rizikové investování v penzijních fondech

Investování do dynamických fondů může porazit i inflaci

Investování do dynamických fondů může porazit i inflaci

Již nějakou dobu nabízejí penzijní společnosti různé možnosti investování. Mladým lidem doporučujeme nebát se a zkusit investovat dynamicky. I když tyto „rizikové“ fondy poměrně vydělávají, z hlediska investorů o ně přílišný zájem není. Je to ovšem velká škoda.

Pro dlouhodobého investora je největší nepřítel inflace. Ta postupně ubírá úspory uložené v bankách a na jiných konzervativních investičních nástrojích. Inflaci řídí a diriguje centrální banka a je nástrojem pro rozdělování a předávání financí od věřitelů k dlužníkům. Pro stát je velmi důležitá, protože stát sám je největším dlužníkem. Pokud chcete inflaci obejít, investujte dynamicky.

Mezi dlouhodobé investory by se měl zařadit ideálně každý člověk v produktivním věku. Důchod se blíží krok za krok každému z nás a bez vlastních úspor klesá životní úroveň na velmi nízkou a s tím mizí v dáli i sny o spokojeném penzijním věku a trávení času cestováním, věnování se koníčkům či jiné činnosti, na kterou aktivně pracující člověk nemá čas. Samozřejmě nejde jen o zábavu, ale bez dostatku úspor se penzista podílí jen velmi těžce na financování zdravotních pomůcek nebo léčbu nemocí, které zvláště ve starším věku sužují člověka čím dál častěji.

Jedním z řešení, které pomůže člověku se na penzi připravit alespoň z části, je doplňkové penzijní spoření (dříve se jmenovalo penzijní připojištění). Od 1. 1. 2013 byl oddělen majetek penzijních společností a účastníků penzijních fondů. Díky tomuto oddělení mohou nyní penzijní společnosti nabízet více možností, jak uložit peněžní prostředky. Patří k nim i zmíněné dynamické varianty investic, které jsou založeny na akciových portfoliích.

Dynamické varianty pro dlouhodobé investování

Dynamické varianty sice přinášejí vyšší kolísání investic, ale dlouhodobě mají mnohem vyšší výnos z různých investičních příležitostí pro drobné investory. V dlouhém horizontu dokáží odolat i inflaci. Při pravidelném investování, kdy se využívá kolísání trhů – pokud investor vkládá peníze při poklesu, získá více jednotek za stejné peníze a prakticky se dá říci, že nakupuje „v akci“. O tyto možnosti spoření však nemají klienti příliš velký zájem. Většina prostředků tak stále setrvává na účtech penzijních společností (327,829 mld. Kč), které jsou uložené v transformovaných fondech a jen těžko pokrývají samotnou inflaci. Asi 7,271 mld. Kč převedli lidé do účastnických fondů. Do dynamických fondů z této částky odteklo pouhých 770,51 mil. Kč.

Výsledky za 2. čtvrtletí nejdynamičtějších variant účastnických fondů penzijních společností

Název fondu

Vlastní kapitál

VK/penzijní jednotku

Průměrný výnos (p.a.)

HV za běžné období

Allianz PS

Dynamický ÚF

92,25

1,1195

4,62%

3,27

AXA PS

Vyvážený ÚF

58,35

1,0162

0,65%

3,09

Conseq PS

Globální akciový ÚF

86,52

1,4015

14,46%

1,29

ČS PS

Dynamický ÚF

204,4

1,0953

3,71%

3,91

ČSOB PS

Dynamický ÚF

97,85

1,1554

5,95%

3,14

NN PS

Růstový ÚF

46,99

0,9641

1,45%

3,32

KB PS

Dynamický ÚF

101,05

1,1223

4,72%

1,41

PS ČP

Dynamický ÚF

83,1

1,0617

2,42%

-0,01

Data převzata z APS ČR

Pro lepší přehlednost jsou data z tabulky zobrazena i graficky.

graf investování

Grafické zpracování údajů o účastnických fondech penzijních společností

Dynamické varianty jednotlivých společností většinou vydělávají více než ostatní. Přímo dynamickou variantu z námi zmíněných společností nenabízí společnost AXA PS. Místo ní je investorům k dispozici Vyvážený účastnický fond, který ale v tomto čtvrtletí nebyl příliš úspěšný. Jedinou ztrátu zaznamenala společnost NN PS u svého Růstového fondu.

Strategie i složení dynamických portfolii jsou u každé společnosti odlišné velmi zásadně. Jsou takové, které stále udržují vysoký podíl vkladů z bank a neinvestují peníze. Taková strategie však snižuje potenciál dynamické strategie.

I přes nynější ztrátu by v současnosti nejvyšší potencionální výnos měl přinášet Růstový účelový fond od společnosti NN PS. Vše však závisí na složení investic v daném penzijním fondu.

Nejvyššího výnosu za celé období svého působení, dosáhl fond od Conseq PS, který vydělal za 2,5 roku přes 40 %. V akciích a akciových fondech má vloženo přes 66 % aktiv a dalších 29 % aktiv je vloženo do jiných podílových fondů.

O značný potenciál se připravuje Česká spořitelna, Allianz PS a KB PS, které mají mnoho aktiv uloženo na bankovních účtech nebo ve státních dluhopisech, které v dnešní době nabízejí opravdu mizivé výnosy. Je také možné, že volí vyčkávací strategii, kdy čekají na optimální investiční příležitost.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *