Je to tady. Čínský jüan patří mezi hlavní světové měny.

Čína se nakonec dočkala a její měna bude patřit mezi hlavní světové měny. Rozhodl o tom Mezinárodní měnový fond (MMF). Rozhodnutí vložit čínskou měnu do koše hlavních světových měn je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v začlenění čínské ekonomiky do světového systému financí. Jüan by se měl stát součástí koše v říjnu příštího roku, kde se připojí k americkému dolaru, euru, japonskému jenu a britské libře.

Čínský jüan se od příštího roku zařadí mezi hlavní světové měny.

Čínský jüan se od příštího roku zařadí mezi hlavní světové měny.

Agentura Reuters se k tomuto rozhodnutí vyjádřila tak, že Peking konečně zvítězil v boji o uznání Číny jako světové ekonomické mocnosti. Po spojených státech patří Čína k druhé největší ekonomice světa.

Měnový koš se naposledy měnil v roce 2000

Na základě skladby svého koše hlavních světových měn odvozuje Mezinárodní měnový fond hodnotu své měnové a účetní jednotky, která je nazvaná jako zvláštní práva čerpání (SDR). Naposledy se složení měnového koše měnilo v roce 2000, kdy v něm nahradilo euro německou marku a francouzský frank. Podle fondu splnil jüan všechna potřebná kritéria proto, aby mohl být do měnového koše zařazen. Podle Lagardeové se jedná o uznání pokroku, o který se čínské úřady v posledních letech zasloužily při reformě čínského měnového a finančního systému. Podle vyjádření některých ekonomů podpoří zařazení jüanu do koše SDT výrazně čínskou ekonomiku. Posílí se tak zahraniční účast na čínských finančních trzích.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *