Lidé si více půjčují u stavebních spořitelen

Za první čtvrtletí letošního roku poskytly pojišťovny úvěry v hodnotě více než 10 miliard korun. Meziročně se jejich objem zvýšil o 11 procent. Počet nových smluv naopak klesl o 12 procent. Všechny české spořitelny zaznamenaly nárůst, mimo Českomoravské stavební. Ta v prvním čtvrtletí spouštěla nový IT systém.

Lidé využívají úvěry ze stavebního spoření na pořízení lepšího bydlení.

Lidé využívají úvěry ze stavebního spoření na pořízení lepšího bydlení.

Stavební spořitelny v Česku poskytly za první čtvrtletí úvěry za 10,2 miliardy korun. Meziročně to bylo o 11 procent více. Spořitelny uzavřely přes 140 tisíc nových smluv. To je naopak meziročně méně o 12 procent. Tyto údaje vyplývají z dat všech pěti tuzemských spořitelen. V loňském roce poskytly stavební spořitelny úvěry za 49 miliard korun. Jednalo se o meziroční růst o 22 procent. Naopak zájem o nové smlouvy o stavební spoření klesla a loni celkem o čtvrtinu. Spořitelny jich uzavřely necelých 459 tisíc.

Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý prohlásil, že celé první čtvrtletí potvrzuje, že zájem o úvěry od stavebních spořitelen stále roste. Zároveň se zvyšuje i počet klientů, kterým pomohlo stavební spoření k lepšímu bydlení. Což podle něj potvrdil i průzkum, který Asociace prováděla a podle nějž lidé stavební spoření vnímají nejčastěji jako pomocníka pro financování bydlení. Šedivý zároveň i očekává, že v dalších měsících poroste počet nových smluv díky účinnosti novely, která nově upravuje ukončování stavebního spoření pro nezletilé. Nově již není potřeba souhlas opatrovnického soudu.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která v současnosti patří k jedničkám na trhu, za první čtvrtletí zaznamenala jako jediná meziroční pokles v objemu poskytnutých úvěrů. Podle jejího mluvčího Tomáše Kofroně je důvodem spouštění nového IT systému, který stál celkem jednu miliardu korun. Kofroň uvedl, že po dobu dvoutýdenního přechodu na nový systém došlo k omezení obchodních aktivit. Tento výpadek by podle něj měl být nahrazen vyšší produkcí v dalších měsících. ČMSS počítá po celý letošní rok s růstem zájmu o nové smlouvy i s nárůstem poskytnutých úvěrů.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, jedná se o vklady klientů, kteří si pravidelně spoří. Hypoteční banky si na úvěr pro své klienty většinou půjčují. Úrokové sazby jsou závislé na délce doby fixace a na ceně peněz na mezibankovním trhu.

Kolik bylo poskytnutých úvěru od ledna do března 2016?

  • ČMSS poskytla úvěrů v objemu 4206 mil. Kč. Meziročně se jednalo o pokles o 17 procent. Celkový počet smluv byl 1464 tisíc.

  • Modrá pyramida na tom byla lépe s celkovým objemem úvěrů 2079 mil. Kč, což byla meziroční změna o 55 procent a bylo uzavřeno 668 tisíc smluv.
  • Reiffeisen stavební spořitelna poskytla úvěrů za 1543 mil. Kč. Meziroční změna byla 2 procenta a počet smluv byl 644 tisíc.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *