Jak se dostat k dividendám

Jestliže se chystáte investovat do akcií, určitě hledáte takové tituly, které vám budou přinášet nějaký pravidelný výnos (dividendu). Dividenda je výnos, který vyplácí akciová společnost (emitent) do rukou akcionáře, který držel cenné papíry (rozhodný den pro dividendy). Je důležité vědět, kdy přesně tento den je, aby se nestalo, že akcii prodáte dříve a přijdete o dividendu, protože tu by dostal investor, jež od vás akcie koupil.

Každý držitel akcií se zajímá především o výnos, který mu přinesou.

Každý držitel akcií se zajímá především o výnos, který mu přinesou.

Mění se kurz akcie při výplatě dividendy?

Na den, který následuje po rozhodném dni, reagují většinou akcie technickou korekcí o čistou výši dividendy. Ne vždy musí být pokles v přesné výši vyplacené dividendy. Vše se odvíjí od aktuální situace na akciovém trhu. Někdy může růst kurzu v reakci na nové situace technickou korekci zcela vykompenzovat. U uvedených informací vyplývá, že jen na držbě akcie přes rozhodný den není možné vydělat a záleží na tom, zda společnost vyplácí dividendy pravidelně každý rok.

Většina českých akcií má rozhodný den pro výplatu dividendy stejný, jako je rozhodný den pro konání valné hromady. Ta rozhoduje o zisku a jeho rozdělení za předchozí rok. Termín stanovuje valná hromada.

Na našem trhu není tak velký počet obchodovaných titulů, a proto je i počet dividendových akcií omezen. Při výběru titulů je nutné mít na zřeteli nejen absolutní výši dividendy, ale také poměr kurzu akcie (dividendový výnos).

Jak se dividendy vyplácejí?

Jestliže jsou cenné papíry vedeny na majetkovém účtu investora v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP), vyplácí se dividendy přímo majiteli, který je vlastní v rozhodný den pro nárok na dividendu. Nejčastěji se využívá hotovostní výběr v pobočkové síti banky, která byla pověřena výplatou dividendy. Je možné využít i bezhotovostní styk. Zahraniční dividendy připisují obchodníci s cennými papíry na obchodní účet svým klientům poté, co je dostanou. Dividenda je připsaná v hrubé výši a s jejím připsáním je provedeno i zúčtování srážky daně z dividend. Výplata dividend zahraničních cenných papírů, které jsou nakoupené, a evidované na RMS (Česká burza cenných papírů v Praze) probíhá pro investora podobně. V České republice se dividenda daní sazbou 15 %. Protože se dividendy vyplácejí z čistého zisku společnosti, až poté, co je odvedena daň z příjmů, jedná se o vícenásobné zdanění.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *