Rok 2017 – jaké novinky přinese?

Nový rok vnáší na finanční trhy mnohé otázky, dohady a spekulace. Jak se bude situace vyvíjet a jaké změny je možné očekávat? Podívejme se nyní na některá témata, která budou v nadcházejících měsících nejspíš hodně skloňována.

Bude odchod Velké Británie z EU začátkem jejího konce?

Bude odchod Velké Británie z EU začátkem jejího konce?

Konec intervencí ČNB?

ČNB už několikrát naznačila, že se termín ukončení intervencí pomalu blíží. Je velmi pravděpodobné, že v novém roce ukončí Česká národní banka kurzový závazek. Tímto krokem přestane garantovat kurz 27 korun za euro a ten se po několika letech začne více hýbat. Pravděpodobně však nedojde k dramatickému posílení koruny, protože ČNB bude nejspíš ještě trochu dál korunu ovlivňovat, aby právě přílišným výkyvům kurzu koruny zabránila.

Růst inflace

V listopadu se spotřebitelská inflace v ČR vyšplhala na 1,5 procent. V novém roce se předpokládá růst nad 2 procenta. Je téměř jisté, že reálné úroky (bez inflace) budou na bankovních vkladech záporné.

Zůstane Evropská unie?

Evropská unie dostala silný zásah v minulém roce. Mohl za to brexit ve Velké Británii. Je zřejmé, že z EU se stal především velký byrokratický aparát. Problémy se neřeší, ale stále se objevují nové a nové povinnosti, které většinou nikomu nic dobrého nepřinesou. Alespoň tak se na unii začíná dívat stále větší počet Evropanů.

V roce 2017 budou prezidentské volby ve Francii, parlamentní volby v Německu a nejspíš i předčasné volby v Itálii. A nyní se nabízí otázka. Bude dál fungovat společná Evropa nebo se Německo, Francie a Itálie rozdělí? V Itálii se již hovoří o zrušení společné měny euro, bude pokračovat ještě dále? Ať už bude vývoj v Evropě jakýkoliv, je jasné, že finanční trhy budou na situaci reagovat a může to být reakce velmi prudká.

Trump a lepší americká ekonomika?

Donald Trump se stal americkým prezidentem a podle dosavadního vývoje na finančních trzích je jasné, že by mohl významně pomoct americké ekonomice. Podle svých prohlášení má v plánu snížit korporátní daně a chce více investovat do obnovy infrastruktury. Otázkou zůstává, jaká bude realita. Jak rychle dokáže prosadit své vize a jak radikální nakonec změny budou.

Dolar versus euro

Kvůli očekávání růstu úrokových sazeb začal na podzim poměrně výrazně posilovat americký dolar. Nyní už mu moc nechybí k tomu, aby byl na stejné úrovni s eurem. Je otázkou, zda bude posilovat dál, i když mnoho faktorů tomu nahrává. Další vývoj u obou měn je dosti nejistý a kdo má možnost výběru, ať volí raději českou měnu před eurem i dolarem.

Cena zlata

V první polovině roku 2016 stoupala cena zlata o 30 procent. Ve druhé zase spadla o 20 procent dolů. Názory se různí a je těžké si z nich vybrat. Někdo předpovídá růst a někdo zase pokles. Faktem zůstává, že rostoucí úrokové sazby a silnější dolar pro zlato příliš příznivé nejsou. Ovšem poptávka po fyzickém zlatu jako zajištění pro případ krize je stále dost vysoká a už pět let se neinvestuje do rozvoje těžby. Je reálné, že nastane den, kdy fyzická poptávka převýší nabídku. Až se začnou realizovat i hedge fondy, mohla by cena vyskočit hodně vysoko a rychle.

Změny na dluhopisových trzích

Po několika letech začala růst inflace a Fed dokonce zvedal úrokové sazby. V roce 2017 je reálné, že sazby se dostanou na úroveň 1,25 – 1,50 procent, na to logicky reagují i dluhopisy. Stoupají výnosy do splatnosti a tržní cena dluhopisů klesá. Není však jasné, jestli je to jen krátkodobý obrat nebo se konečně na dluhopisových trzích mění situace k lepšímu. Jak to bude vypadat do budoucna? Vyčerpaly dluhopisy svůj potenciál a čeká nás dlouhé období bez výnosů nebo přijde prudký propad hodnoty dluhopisů? To není nikdo schopen přesně určit.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *