CEFC zvýšila svůj podíl na téměř 50 procent

Čínský investor společnosti CEFC zvýšil svůj podíl v letecké společnosti Travel Service na 49,92 procent. I přesto zůstávají většinovými majiteli čeští akcionáři. Letecká společnost vlastní více než dvě třetiny ČSA. Zvýšení podílu bylo součástí dohody o strategickém partnerství, kterou podepsali loni v září zástupci společnosti v Šanghaji.

Více než polovinu aerolinek Travel Service chce získat CEFC.

Více než polovinu aerolinek Travel Service chce získat CEFC.

Od konce loňského září měl ve firmě pouze desetinu. Tuto skutečnost oznámila ve čtvrtek mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková. Jiří Šimáně, spolumajitel firmy vidí tuto akci i jako příležitost vstoupit na čínský trh. Travel Service má více než třetinový podíl v ČSA. Zvýšení podílu bylo součástí dohody o strategickém partnerství CEFC a firmou Travel Service. Ta byla podepsána loni v září v Šanghaji. I přes toto navýšení zůstanou většinovými vlastníky čeští akcionáři. Travel Service zvýší zároveň i své jmění o miliardu korun. V současné době činní 250 mil. Kč.

Díky vyššímu základnímu kapitálu bude moci společnost nově budovat. Plánuje se rozvoj flotily s potenciálem vybudování velmi silného leteckého přepravce zejména ve střední a východní Evropě. V letošním létě má být provozováno 47 letadel a jsou podepsané objednávky na 25 nových letounů Boeing 737-8 Max. Vstup CEFC do Travel Service je nejen strategickou kapitálovou investicí, ale i možná brána pro vstup na čínský trh.

Celá transakce proběhla ve středu odpoledne, kdy zároveň i končila návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Travel Service vidí pod vstupem silného investora především příležitost k rozšíření sítě pravidelných linek Smart Wings, které by se mohly doplňovat s trasami ČSA. Podle Šimáněho bude možné díky čínským penězům více riskovat.

Letecká společnost Travel Service působí na trhu od roku 1997. Patří k lídrům v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku. Významný podíl na trhu vlastní i v Polsku. Společnost je součástí skupiny Unimex Group, kterou mimo Šimáněho vlastní i Jaromír Šmejkal. V loňském roce stoupl meziročně počet přepravených cestujících Travel Service o pět procent na 5,7 milionu pasažérů.

Společnost vlastní podíl v mnoha firmách v Česku

Čínská soukromá společnost CEFC China Energy Company Limited získala v minulých měsících třeba 60 procent ve fotbalové Slavii, má majoritu u výrobce nápojů Lobkowicz Group, investovala v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Ve středu byla také podepsána smlouva, podle které by měla společnost získat i 50 procentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group a kupuje i 90 procentní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.cz.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *