Padají ceny ropy – může za to Řecko?

ropaSvětové ceny ropy stále klesají. Jen během pondělního dne se propadly o více než 3 procenta a spadly tak na nejnižší úroveň od poloviny dubna. Na strmém pádu má velký podíl výsledek řeckého referenda, kdy Řekové řekli jednoznačné „Ne“ a odmítli podmínky mezinárodních věřitelů, které jim měli zajistit uvolnění dalších finančních prostředků. K poklesu cen přispěly i obavy ohledně čínského akciového trhu, který oslabil v uplynulých třech týdnech téměř o 30 %.  O vývoji na Čínských akciových trzích jsme vás informovali v pondělí 6.7. 2015.

V pondělí klesla cena severomořské ropy Brent o více než dva dolary a začala se blížit k ceně 58 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI (West Texas Intermediate) se propadla dokonce o více než tři dolary a její cena tak klesla pod 54 dolarů za barel, přesně o 4,4 USD na 52,53 dolarů za barel.

Nedělní referendum nepřineslo investorům příliš pozitivní výsledek a jen posílilo obavy z vystoupení Řecké země z eurozóny. To také vedlo k dalšímu poklesu eura vůči dolaru. Tím, jak dolar sílí, zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn. Tato situace má negativní dopad na poptávku. Současná nejistota kolem Řecka a zároveň také situace na čínském trhu je tak pro ropu negativní a mnozí investoři raději odstupují z trhu negativních aktiv, kam ropa spadá.

Stále převažuje nabídka nad poptávkou

Analytici také upozorňují na to, že na trhu s ropou je již dlouhodobě větší nabídka než poptávka. I když je poptávka poměrně vysoká, stále se nemůže srovnat s nabídkou. Tento fakt potvrdil i analytik komoditních trhů Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB. Dodávky by navíc mohly ještě vzrůst, protože se blíží ukončení rozhovorů s Íránem o jaderném programu. Pokud jednání dopadnou pozitivně, budou uvolněné sankce na vývoz ropy z této země. Přebytek se tak ještě zvýší.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *