Seznam odkupuje zpět svůj podíl od zahraničních fondů

Seznam.cz, který patří k největšímu tuzemskému internetovému portálu, odkoupil od fondů Tiger Holding Four a Miura International jejich třicetiprocentní podíl ve společnosti. Po 15 letech už nemá společnost žádné zahraniční minoritní akcionáře. Cena transakcí známá není, protože nebyla zveřejněna.

Zakladatel Seznamu je po 15 letech znovu stoprocentním vlastníkem společnosti.

Zakladatel Seznamu je po 15 letech znovu stoprocentním vlastníkem společnosti.

Po patnácti letech znovu plně vládne své internetové firmě Ivo Lukačovič zakladatel Seznam.cz. I když nebyla cena zveřejněna, měla by se podle hrubých odhadů pohybovat v jednotkách miliard korun. Dohoda byla podepsána ve středu, když se konala mimořádná valná hromada společnosti Seznam.cz. Nabídku na odkup podílů nabídli oba investoři a i z toho důvodu se valná hromada uskutečnila. Generální ředitel Seznam.cz, Pavel Zima, je podle svého vyjádření velmi rád, že se majoritní vlastník Ivo Lukačovič dohodl s investory a valná hromada pak odkup na své schůzi odsouhlasila. Ivo Lukačovič touto transakcí získal stoprocentní podíl ve firmě a jeho celkové jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 8,5 miliard korun.

Oba investoři společnosti Tiger Holding Four a Miura Inetrnational vlastnili svůj třicetiprocentní podíl v Seznamu od roku 2007. Ještě předtím tento podíl vlastnily investiční skupiny Lycos Europe, které fúzovaly se švédskou Spray Ventures, což byl původní investor z roku 2000. Při prodeji minoritního podílu v roce 2000 byly peníze použity na zrychlení technologického rozvoje. Nyní, o patnáct let později ukazuje Seznam.cz, že je silnou, stabilní a nezávislou společností, která si může zpětný odkup dovolit. Jen v polovině loňského roku evidoval Seznam.cz 6,8 milionu uživatelů. V roce 2014 zvýšila společnost své tržby o 7,5 procenta na 3,13 miliardy korun. Před zdaněním činil jejich zisk celkem 1,14 miliard korun oproti předchozím 930 milionům.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *