Vláda schválila nové změny v daních, které byly předloženy ministerstvem financí. Součástí balíků je i omezení daňových výhod u tzv. dětských smluv. Přitom možnost spořit dětem na důchod se státním příspěvkem je novinka roku 2016. Rodiče projevují o dětské smlouvy velký zájem a penzijní společnosti se obávají, že kvůli chystaným změnám zájem poklesne.

Spoření na důchod pro děti je v Česku aktivní teprve půl roku a už ho chce vláda omezovat. A je to přitom tatáž vláda, která nový zákon prosadila. V minulém týdnu byl schválen balík daňových změn, kde je mimo jiné zakomponováno i omezení daňových výhod u dětských smluv. V současné době jsou pravidla nastavená tak, že lze z dětských smluv při dosažení plnoletosti vybrat 30 procent z naspořené částky (odbytné) bez sankce. Podle chystaných změn by se tato výhoda měla rušit.
Ten, kdo peníze vybere, bude muset v budoucnu zaplatit sankci v podobě daně z příspěvků, které mu poskytne zaměstnavatel. V tu chvíli by tak přišel o 15 procent z částky, kterou mu chce zaměstnavatel na spoření na důchod posílat. Změny nyní míří k projednání do parlamentu.
Podle vyjádření ministerstva financí se jedná především o dlouhodobé spoření, ze kterého by finance neměly být vybírány předčasně. Tím, že je vyplacena část peněz dříve, dojde k narušení původního záměru spoření, tedy ponechání veškerých prostředku na dobu, kdy člověk přestane mít aktivní příjem a začne pobírat důchod. Samotné spoření na důchod se státním příspěvkem pro děti bylo zavedené v roce 2016 vládou Bohuslava Sobotky. Tím měl být zatraktivněn třetí důchodový pilíř. Tento krok měl úspěch, protože o dětské smlouvy je velký zájem a jen za první čtyři měsíce letošního roku jich lidé uzavřeli 5 574, což činí 9 procent ze všech uzavřených smluv o spoření na důchod.
Nyní se penzijní společnosti obávají, že kvůli připravovaným změnám může být růst z letošního roku zabrzděn. Podle prezidenta Asociace penzijních společností ČR Aleše Poklopa je to velmi špatná zpráva, protože se mění produkt, který byl teprve nedávno zaveden (což samo o sobě není u dlouhodobých projektů dobře) a zároveň je to změna k horšímu.
Ministerstvo financí jako argument používá i to, že stejné podmínky jsou u životního pojištění, kde bylo zrušeno daňové zvýhodnění pro smlouvy, u kterých bylo možné vybírat peníze předčasně. Firmy tuto možnost zneužívaly například u výplaty odměn. Mohly tak ušetřit na daních nemalé peníze. Podle Poklopa se však jedná o dva zcela odlišné produkty. Ze spoření na důchod si mohou lidé vybrat v 18 letech pouze prostředky naspořené rodiči, nebo které si naspořili sami. Nelze vybrat příspěvky od zaměstnavatele, navíc je dosti nepravděpodobné, že v 18 letech bude účastník již pracovat a nějaké příspěvky od zaměstnavatele pobírat.
Lidé spoří menší částky
Ze statistik Asociace penzijních společností vyplývá, že lidé posílají na dětské smlouvy asi 561 korun měsíčně a průměrný věk dítěte, kdy zakládají smlouvu, je 8,1 roku.
Díky této novince roste zájem o spoření ve třetím pilíři. Od ledna do dubna uzavřelo novou smlouvu 63 027 lidí. To je meziročně o 17 procent víc. Mimo zavedení dětských smluv snížila vláda i věk, odkdy mohou lidé vybírat peníze ze spoření na pevných 60 let.
V celkovém souhrnu však stále platí to, že lidí spořících si na důchod u penzijních společností ubývá. Z bývalého penzijního připojištění (transformované fondy) odchází stále více lidí, než kolik vstupuje do nových fondů ve třetím pilíři (účastnické fondy).
Na konci dubna letošního roku bylo ve třetím pilíři 4 592 500 osob, z toho 4 161 745 spořilo v transformovaných fondech a 430 755 bylo v účastnických fondech. Na konci roku 2015 to bylo 4 624 407 lidí, z toho v penzijním připojištění 4 256 679 a 367 728 v nových fondech.