DomůZprávyPalladium jako nejvýnosnější kov roku 2018

Palladium jako nejvýnosnější kov roku 2018

Publikováno

Palladium mělo velmi úspěšný minulý rok a jak to tak vypadá, jeho rekordní období pokračuje. V lednu cena tohoto vzácného kovu opět rekordně rostla a zase se o něco vzdálila konkurenční platině. Jaké má palladium výsledky?

Palladium je nejúspěšnější kov roku 2018. Jak si povede v tom letošním?
Palladium je nejúspěšnější kov roku 2018. Jak si povede v tom letošním?

Cenový rozdíl mezi palladiem a platinou narostl v lednu poprvé nad 500 dolarů za unci (31,1 g). O této situaci informoval magazín Bloomberg. Cena palladia, které mělo velmi úspěšný loňský rok, se na začátku roku 2019 zvýšila na 1325 dolarů za unci. Platina se obchodovala za cenu kolem 821 dolarů za unci.

Nejúspěšnější kov minulého roku

Palladium bylo nejúspěšnějším kovem loňského roku, a tak je také čím dál oblíbenější mezi investory. Konkurenční platina bývala dříve úspěšnější, ale protože se výrazně snižuje zájem lidí o koupi dieslových aut a s tím je samozřejmě spojen i pokles výrobců těchto automobilů. Na výrazném propadu se velkou měrou podílel skandál dieselgate.

Protože se cenový rozdíl mezi oběma kovy stále zvyšuje, začínají se objevovat spekulace o tom, že levnější platinu by mohli začít nakupovat výrobci benzinových motorů. Podle analytika Anota Berlina z ruské společnosti Norilsk Nickel, ale tato varianta příliš pravděpodobná není. Palladium je totiž v mnoha faktorech pro výrobce mnohem lepší a výhodnější. Přechod z jednoho kovu na druhý také není tak jednoduché a rychlé a trval by minimálně dva roky.

Palladium i platina se využívají především v automobilovém průmyslu v autokatalyzátorech. V nich pomáhají redukovat emise, které automobily vypouštějí.

Odborníci předpokládají, že tento růst nepotrvá věčně. Jak se budou automobilky čím dál víc soustředit na výrobu elektromobilů, poklesne o ně zájem.

Nejnovější zprávy

Netflix jde po sdílených heslech a zároveň snižuje ceny. Ceny akcií přesto padají.

Oblíbená streamovací platforma Netflix opět šokuje své uživatele. Poté, co před několika měsíci v USA a na západních trzích zvyšovala ceny za předplatné až...

Nvidia poodkryla další ziskovou vertikálu navázanou na umělou inteligenci, akcie reagují téměř dvojciferným růstem

Horečka okolo umělé inteligence zažehnutá nedávným vypuštěním Chat GPT od OpenAI mezi širokou veřejnost způsobila doslova hon po titulech, které s touto technologií mají...

19 z 20 lidí nenachází v Apple TV + hodnotu úměrnou ceně služby

Apple má problém. Jeho streamovací službu Apple TV+ má již několikátý rok po sobě pouze cca 22% majitelů iPhonů a procento ne a ne...
Martina Mádlová
Martina Mádlováhttps://www.investomanie.cz/author/martina/
Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Testy společností