V roce 2019 můžeme očekávat růst úroků. Na spořicích účtech i u hypoték

V letošním roce by měly růst úrokové sazby na spořicích účtech. To je potěšující, i když bude růst minimální. Méně radosti už ale nadělá fakt, že úroky by měly růst i u hypoték. Předpovídají to odborníci pro letošní rok.

Výhled na rok 2019. Porostou úroky u hypoték nebo u spořicích produktů?

Výhled na rok 2019. Porostou úroky u hypoték nebo u spořicích produktů?

Konec levných hypoték

Většina odborníků je přesvědčena, že sazby hypoték v novém roce dále porostou. I když se průměr ještě stále pohybuje pod třemi procenty, u pětileté fixace už není žádnou výjimkou, že se na úrokových lístcích bank objevují sazby nad tři procenta. Zdražování hypoték plynule navazuje na zvyšování sazeb České národní banky. Ta už avizovala, že ke zvyšování dojde i v letošním roce, i když už by to nemělo být tak rychlým tempem jako letos. Základní sazba ČNB se tak nejspíš vyhoupne na úroveň 2,5 procenta, což bude poprvé od roku 2008, kdy se dostane takto vysoko. V té době se úrokové sazby u hypoték dostaly dokonce i na více než 5 procent.

To sice podle analytiků nehrozí, protože existuje mnohem větší konkurenční boj než před lety a na trhu je stále velký nadbytek korun než před zahájením intervence. Ten zvyšuje poptávku po českých dluhopisech. Přebytek korun na trhu má vliv i na průměrnou sazbu hypoték a trochu růst tlumí. V roce 2019 se předpokládá, že se úrokové sazby v průměru dostanou na úroveň kolem 3,8 procenta.

Úroky na spořicích účtech porostou pomalu

Co můžeme očekávat od spořicích účtů? Začnou banky konečně zvyšovat sazby i na těchto produktech? U spořicích produktů je situace trochu jiná než u hypoték. Banky mají stále dost volných peněz a nemají tak motivaci výrazněji úrokové sazby zvedat. Některé banky chtějí rozšířit klientskou základnu, a proto nabídnou zajímavější nabídku než konkurence, ale pravidlo to s největší pravděpodobností nebude.

Některé větší banky dokonce připouští, že na běžných účtech už úroky nebudou zvedat vůbec a situace na spořicích účtech by nemusela být o nic lepší. Přesto by ke konci roku 2019 mohly být nabídky trochu lepší a úroky se přiblížit ke dvěma procentům, ale možná s tím bude souviset i plnění dalších podmínek. Protože inflace se podle odhadů bude pohybovat kolem 2,5 procenta, ani ty nejvýhodnější spořicí účty ji nepokryjí.

Na tom, že se nikterak dramaticky úrokové sazby spořicích účtů zvyšovat nebudou, se shodne většina odborníků. V oblasti termínovaných vkladů jsou někteří o něco optimističtější, kde by mohlo být zvýšení trochu zajímavější. To se očekává zejména u nových bank nebo těch privátních. Tradiční velké banky s žádným velkým zvyšováním s největší pravděpodobností nepřijdou.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *