Brexit prošel! Libra oslabuje, bitcoin a zlato míří vzhůru

Historický okamžik – Británie vystupuje z Eurozóny

Britské referendum o vystoupení země z Eurozóny skončilo dle konečných výsledků vítězstvím pro příznivce odchodu z EU. Po oficiálním vyhlášení výsledků v 8:30 SELČ 24.6.2016 bylo pro odchod 51,9% voličů, zatímco pro setrvání bylo 48,1%. Volební účast byla 72,2% voličů a pro odchod byly většinou voliči z menších měst a venkova, velkoměsta volila spíše pro setrvání.

Britský premiér D. Cameron ihned po vyhlášení výsledků, jakožto zastánce setrvání v EU, oznámil rezignaci, s tím, že zemi povede do konce listopadu. Na situaci reagovala i známá francouzská extrémistická politička Le Penová, která volá po tom, aby se podobná referenda uskutečnila i v jiných zemích EU.

Zemětřesení na finančních trzích

S tím, jak se blížily výsledky referenda, mnoho finančních brokerů nabízejících obchodování na finančních trzích varovalo, že budou snižovat možné velikosti pozic při spekulaci na měnové páry jako EUR/USD, USD/GBP a pod. Některé společnosti snížili velikost finanční páky na pouhých 1:20, z běžných 1:200 a tato omezení platí povětšinou do konce pondělí, kdy se očekávají největší turbulence.

Libra na 30 letém minimu

Měnový pár EUR/GBP zažíval velice volatilní noc. Když předběžné výsledky naznačovaly, že zvítězí zastánci setrvání v EU, libra posílila na letošní maximum. Jakmile se však s průběhem noci začaly výsledky zpřesňovat, kurz se otočil a po potvrzení klesla hodnota libry v dolarech na 1.35 dolaru za 1 libru, což ne nejníže od roku 1985! V době psaní článku se cena libry pohybuje na 1.379 a aktuální cenu můžete sledovat zde:

Lidé hledají bezpečný přístav – bitcoin se vrací zpět do módy

S tím, jak turbulentní vývoj je nyní na trzích, hledají investoři nějaký bezpečný přístav. Tradiční komoditou v tomto případě bývá zlato, které skutečně posílilo z cca 1260 dolarů za trojskou unci na cca 1330 dolarů za trojskou unci, což je zhruba 5% posílení.

Mnohem napínavější situace je však na alternativním investičním instrumentu – virtuální měně bitcoin. Právě ta zažívá v posledních týdnech doslova rallye, kdy jelikož s blížícím se referendem začala tato měna prudce posilovat. Celý letošní rok byla cena bitcoinu okolo 400-430 dolarů, avšak za poslední 2 týdny cena bitcoinu téměř dosáhla 800 dolarů. Několik dnů před výsledky se přehřátá cena bitcoinu značně zkorigovala k 600 dolarům, avšak silný rostoucí trend je stále patrný.

Bitcoin zažil za posledních 24 hodin velice volatilní vývoj, kdy atakoval jak nízké hodnoty 540 USD za 1 BTC, v době, kdy se zdálo, že Velká Británie v EU setrvá, až po 683 USD za 1 BTC, doprovázející oficiální výsledky s tím, že VB v EU nesetrvá (Jedná se o ceny z burzy Bitstamp). Jaký bude další vývoj je těžké zejména na bitcoinu předvídat, ale lze očekávat, že medvědí trh bude pokračovat.

Hodnota bitcoinu během brexitu

Hodnota bitcoinu v době před a po rozhodnutí o brexitu

Aktuální cena bitcoinu

Obchodování s Bitcoinem

Kdo by chtěl s Bitcoinem obchodovat či v něm vidí v současné nejisté době zajímavý instrument, kam investovat své peníze, může k tomu využít hned 2 společnosti – Plus500 a eToro. Obě nabízejí obchodování s Bitcoinem formou CFD a využít lze i finanční páku. U eToro je páka dokonce 1:10 a spread pouhé 3 USD, což je hodnota srovnatelná s oficiální burzou Bitstamp (po započtení poplatků burzy).

Upozornění na rizika

Myslete na to, že obchodování na měnových trzích je rizikové a může vést ke ztrátě celé investice. Nikdy neinvestujte více peněz, než kolik si můžete případně dovolit ztratit. Náš článek nemá povahu investičního doporučení a slouží pouze pro informativní a studijní účely.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *